AKTUÁLNE: Na Slovensku je 72 nových prípadov nákazy koronavírusom

TASR

Foto: TASR - Martin Baumann

Na Slovensku je 72 nových prípadov nákazy vírusom COVID-19. K včerajšiemu dňu to bolo 977 pozitívnych a 33481 negatívnych vzoriek. Celkovo je u nás nakazených 1049 osôb. Testovaných bolo 3279  vzoriek.

V relácii rádia Expres, Braňo Závodský Naživo, to povedal hlavný hygienik Ján Mikas.

Rizikové Domovy sociálnych služieb

Riaditeľka Domova sociálnych služieb (DSS) v Pezinku Viola Schmidtová končí vo svojej funkcii. Pracovný pomer má ukončiť k piatku (17. 4.). Na jej pozíciu nastúpi krízová manažérka, doterajšia zamestnankyňa úradu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Na štvrtkovom tlačovom brífingu o tom informoval predseda BSK Juraj Droba.

Nové prípady v Spišskom Bystrom

V domove sociálnych služieb v Spišskom Bystrom potvrdili ochorenie COVID-19 u klienta. Pre TASR to uviedla hlavná epidemiologička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade Mária Pompová. Upozornil na to RTVS.

Podľa epidemiologičky ide o viac ako 90-ročného muža. V súčasnosti je hospitalizovaný v prešovskej nemocnici. „Testovať sa budú aj ľudia, ktorí boli v blízkom kontakte s ním, či už na izbe, spoločnej chodbe alebo v jedálni. Zo zariadenia nám zatiaľ nehlásia žiadne príznaky ochorenia COVID-19 u klientov. Testy sa odporúčajú až na piaty deň od posledného kontaktu,“ tvrdí Pompová. Dodáva, že klienti tohto zariadenia sú izolovaní a zároveň tam platí zákaz návštev.

Núdzový stav plat aj pre ambulancie

Núdzový stav, ktorý bol od 16. marca v súvislosti s výskytom nového koronavírusu vyhlásený pre štátne nemocnice a od 19. marca pre ďalšie subjekty, pôsobiace v zdravotníctve, bude od soboty 18. apríla platiť aj pre ambulantných lekárov, všeobecných i špecialistov.

Vyplýva to z návrhu na rozšírenie núdzového stavu podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Návrh, predložený ministrom zdravotníctva, vo štvrtok schválila vláda.

„Tento krok, rozširujúci uloženie pracovnej povinnosti na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti a rozšírenie zákazu uplatňovania práva na štrajk je jedným z dôležitých nástrojov na ochranu života a zdravia osôb v súvislosti so šírením ochorení COVID-19, spôsobených koronavírusom SARS-CoV-2 v SR,“ uviedol minister v predkladacej správe.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Poukázal na nevyhnutnosť tohto opatrenia aj vzhľadom na poznatky z iných krajín a vývoj epidémie v rôznych regiónoch sveta pri vysokej pravdepodobnosti ohrozenia a možného zasiahnutia ochorením COVID-19 u veľkého počtu obyvateľov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) priblížil, že tak, ako prebieha reprofilizácia ústavnej zdravotnej starostlivosti v súvislosti s novým koronavírusom, tak sa musí reprofilovať aj ambulantný sektor. „Potrebujeme vytvárať ‚covid-ambulancie‘, ktoré budú špecializované na liečenie pacientov na toto ochorenie,“ povedal. Doplnil, že rezort vnútra požiadal napríklad o pomoc so zdravotnou starostlivosťou v karanténnych strediskách, kde je nedostatok lekárov.

Nemecko postupne víťazí nad koronavírusom

V Nemecku klesá nielen počet nových infekcií novým koronavírusom, ale aj takzvané reprodukčné číslo vírusu (R0) udávajúce, koľko zdravých ľudí sa nakazí od jedného chorého. Uviedol to vo štvrtok podľa agentúr Reuters a DPA Inštitút Roberta Kocha (RKI).

Foto: TASR/AP

Priemerná hodnota reprodukčného čísla sa v súčasnosti pohybuje okolo 0,7, štatisticky to znamená, že jedna infikovaná osoba nakazení menej ako jednu ďalšiu osobu. Rozsah tohto odhadu kolíše medzi hodnotami 0,5 a 0,8. V uplynulých dňoch bola hodnota R0 jedna alebo o niečo vyššia, v stredu prvýkrát klesla pod 1 (konkrétne 0,9).

Ešte začiatkom marca dosahovalo R0 hodnotu 3, 8. apríla sa znížilo na približne 1,3. Šéf RKI Lothar Wieler v utorok uviedol, že aby sa epidémia nového koronavírusu mohla začať zmierňovať, R0 musí byť menšie ako 1. Aj kancelárka Angela Merkelová v stredu pri avizovaní prvého uvoľnenia karanténnych opatrení povedala, že aj malé zmeny hodnoty R0 môžu mať významné následky.

Wieler však zároveň upozornil, že pre uvoľnenie opatrení je dôležité nielen reprodukčné číslo, ale aj podiel imúnneho obyvateľstva v populácii a kapacity zdravotníckeho systému. V súčasnosti ešte nie je možné tvrdiť, že epidémia koronavírusu je v Nemecku na ústupe, dodal šéf RKI.

Najnovšie články