AKTUÁLNE: Na Slovensku máme 14 nových prípadov nákazy na koronavírus

Hyriaková Kristína , TASR , SITA

FOTO TASR – Milan Kapusta

Na Slovensku pribudlo 14 nových prípadov nákazy koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1 576 pozitívnych vzoriek. 

Článok pokračuje pod videom ↓

K včerajšiemu dňu to bolo 14 pozitívnych a 792 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 806 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 1 447 pacientov, dnes pribudlo 4 vyliečení pacienti. Na Slovensku celkovo evidujeme 28 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.

Ďalšie uvoľňovania

Slovensko pokračuje v uvoľňovaní opatrení proti šíreniu koronavírusu. Od soboty 6. hodiny ráno sa totiž otvárajú hranice aj so susedným Poľskom. Zároveň sa od 1. júla umožní na hromadných podujatiach, kde je možné šachovnicové sedenie, účasť aj nad 1 000 osôb s tým, že celková kapacita nebude naplnená na viac ako 50 %. Ako na piatkovej tlačovej konferencii povedal premiér Igor Matovič, ide najmä o športové podujatia. Novinkou je aj zrušenie zákazu nedeľného predaja a povinného sanitárneho dňa v nedeľu. Konzílium odborníkov prijalo aj ďalšie uvoľňujúce opatrenia.

FOTO TASR – Roman Hanc

Čína rieši nové ohnisko nákazy

Čína zaznamenala v piatok 32 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu 24 hodín. Väčšina z nich je spojená s trhoviskom v Pekingu, kde za týždeň nakazilo už 183 ľudí, informovala agentúra DPA. Až 25 z nových prípadov eviduje čínske hlavné mesto. Dva ďalšie registrujú v susednej provincii Che-pej a jeden v severovýchodnej provincii Liao-ning. Zvyšok sú prípady dovezené zo zahraničia v provinciách Kuang-tung a Kan-su.

Obmedzujú pohyb

Peking po objavení nového ohniska nákazy na uvedenom trhovisku Sin-fa-ti opäť zaviedol niektoré epidemiologické opatrenia. Úrady už v stredu zatvorili všetky školy a zaviedli obmedzenie pohybu. Lety z pekinského letiska boli zrušené, takisto autobusy a vlaky z mesta a do mesta. Všetci ľudia, ktorí chcú Peking opustiť, musia predložiť negatívny test na koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19.

Foto: TASR/AP

Všetko je pod kontrolou?

Odborník na verejné zdravie z čínskeho Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Wu Cun-jou vo štvrtok na tlačovej konferencii uviedol, že epidémia nového druhu koronavírusu v čínskom hlavnom meste Peking je pod kontrolou a v nasledujúcich dňoch by malo dôjsť k zníženiu počtu nových prípadov.

Najnovšie články