AKTUÁLNE: Pred silným vetrom varuje aj SHMÚ. Slovensko zasiahla víchrica Mortimer

Lucia Mužlová

Foto: Silvio Pašmik [Public domain], via Wikimedia Commons

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje, že počas celého pondelka bude na celom území Slovenska fúkať silný vietor. V tejto súvislosti vydal výstrahu prvého stupňa, pre hory druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: unsplash

Ako informuje imeteo.sk, do Európy sa dostala hlboká tlaková níž s názvom Mortimer. Už včera priniesla silný vietor do oblasti Nemecka, počas noci a dnes postúpi aj nad naše územie. Prinesie dážď, no najmä silný nárazový vietor, ktorý môže na horách dosahovať silu víchrice. Mortimer už dnes prinášal veľmi veterné a upršané počasie do oblasti Britských ostrovov, kde narušil aj Majstrovstvá sveta v cyklistike. Aktuálne začína vietor silnieť v Nemecku.

Foto: archív TASR

Ako uviedla TASR, výstraha prvého stupňa platí pre Trenčiansky kraj od polnoci do 21.00 h, pre Banskobystrický od polnoci do 23.00 h. Pre tieto dva okresy platí aj výstraha pred vetrom na horách. Pre Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj platí výstraha od 9.00 do 19.00 h, pre Košický kraj od 12.00 do 19.00 h.

Pre Prešovský a Žilinský kraj platí výstraha prvého stupňa pred silným vetrom od polnoci do 4.00 h a potom od 21.00 h do 23.00 h. Výstraha druhého stupňa pred silným vetrom na horách platí pre tieto dva kraje od 5.00 h do 21.00 h. „Na severe Slovenska sa očakáva ojedinele výskyt silného vetra, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 135 – 160 kilometrov za hodinu,“ uvádza SHMÚ.

Najnovšie články