AKTUÁLNE: Zima na Slovensku je späť a s ňou aj sneženie. Takéto rekordy padali v ostatných krajinách Európy

Lucia Mužlová

Foto: archív TASR

Studený front priniesol v nedeľu do viacerých európskych štátov výrazné ochladenie a sneženie aj do nížin. Vo švajčiarskych mestách Bern a St. Gallen nebolo 5. mája doteraz zaznamenané také množstvo čerstvého snehu ako tento rok, informovala švajčiarska agentúra SDA. V St. Gallene, ležiacom vo výške 669 metrov nad morom, napadlo do rána 19 centimetrov snehu. Predchádzajúci májový rekord má hodnotu 12 centimetrov a pochádza zo 7. mája 1957.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Andrey Salikov (@andrey.salikov) on

Ulice Bernu v nadmorskej výške 540 metrov pokryli štyri centimetre snehu. Predchádzajúce rekordné množstvo snehu — jeden centimeter — napadlo 1. mája 1945. V máji tam okrem tohto dátumu nebolo sneženie zaznamenané od začiatku meraní v roku 1931. Počasie narušilo aj cyklistické preteky Tour de Romandie, ktorých etapu museli skrátiť.

Podobná situácia je aj v susednom Rakúsku. V obci St. Johann im Pongau v nadmorskej výške 634 metrov napadlo šesť centimetrov čerstvého snehu, v Reutte (850 metrov) mali 16 centimetrov. Na observatóriu Sonnblick v nadmorskej výške 3100 metrov v pohorí Vysoké Taury napadlo od soboty do nedeľňajšieho predpoludnia 55 centimetrov snehu. Súvislý snehový poprašok sa objavil v Salzburgu (424 metrov nad morom), kde sa tak naposledy stalo 4. mája 1987. Na švajčiarskych i rakúskych cestách navyše došlo k množstvu nehôd. Napríklad na diaľnici A9 v Hornom Rakúsku došlo pri daždi so snehom k hromadnej zrážke desiatich až dvanástich vozidiel. Niekoľko ľudí utrpelo zranenia.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mauro Bernardi (@mauromcbernie) on

Podľa rakúskeho Centrálneho inštitútu pre meteorológiu a geodynamiku (ZAMG) sa situácia v Rakúsku v pondelok upokojí, avšak návrat jarných teplôt je v nedohľadne. Počasie zostane na budúci týždeň premenlivé a  v utorok ráno hrozí v niektorých regiónoch mráz. Mráz hrozí v pondelok a v utorok aj vo Švajčiarsku. V talianskych Alpách snežilo približne od výšky 800 metrov, najmä v regióne Tridentsko-Horná Adiža. Teplota päť stupňov bola nameraná v mestách Bolzano a Trident. Pri sicílskom meste Marsala prišiel v rozbúrenom mori pri kitesurfingu o život nemecký turista.

Prudký vietor sužoval v nedeľu Lombardsko. Katedrála v meste Vigevano bola zatvorená kvôli padajúcim kusom muriva. Vietor spôsobil aj meškanie odletov na letiskách v Miláne a Janove, niekoľko letov zrušili. Sneh a krupobitie zasiahli severoitaliansky región Piemont. V údolí Valle d’Aosta musela horská služba zachraňovať troch francúzskych horolezcov, ktorí kvôli zlému počasiu zablúdili v nadmorskej výške takmer 4000 metrov.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Giovanni Zuccolotto (@_ziovani_) on

Aké počasie nás na Slovensku čaká dnes? Do našej oblasti prúdi studený vzduch. Prevažne zamračené a na juhu občasný dážď. Teploty 7 až 12 stupňov C. Na západnom Slovensku prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty 7 až 4 a najvyššie denné 9 až 12 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty 6 až 1 a najvyššie denné 7 až 11 stupňov C. Na východnom Slovensku prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 6 až 2 a najvyššie denné 7 až 11 stupňov C.

Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne zamračené. Najnižšia ranná teplota 1 a najvyššia denná 5 stupňov C. Vo výške 1500 m prevažne zamračené. Najnižšia ranná teplota -1 a najvyššia denná 2 stupne C. Vo výške 2000 m prevažne zamračené. Najnižšia ranná teplota -3 a najvyššia denná -1 stupeň Celzia.