BLESKOVÁ SPRÁVA: Švajčiarsko začalo testovať ľudí na protilátky na koronavírus. Pridali sa aj tieto krajiny

TASR

Foto: TASR/AP

Výskumníci vo Švajčiarsku začali vo štvrtok odoberať vzorky krvi a robiť rozhovory s ľuďmi naprieč krajinou, aby tak zistili, aká časť obyvateľstva má v tele protilátky proti novému koronavírusu, a do akej miery sú voči nákaze imúnni. Informovala o tom agentúra AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nový výskumný program s názvom Corona Immunitas, ktorý vznikol z iniciatívy Švajčiarskej školy verejného zdravia (SSPH), vo vyhlásení uviedol, že nasledujúcich šesť mesiacov budú odoberať epidemiologické dáta týkajúce sa imunity voči koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.

Foto: TASR/AP

Na dôsledky tejto choroby zomrelo vo Švajčiarsku už takmer 1300 ľudí; pozitívne testovaných bolo skoro 28.500 osôb. Podľa odhadov je však skutočný počet nakazených omnoho vyšší.

Členovia spomínaného výskumného projektu uviedli, že poskytnú „spoľahlivé dáta o počte ľudí s protilátkami na (koronavírus) SARS-CoV-2“. V rámci tohto projektu, ktorý podporila aj švajčiarska vláda, budú zozbierané údaje, ktoré ukážu, do akej miery sú zasiahnuté jednotlivé švajčiarske regióny. Získané údaje pomôžu vyhodnotiť aj dosah pandémie na špecifické skupiny obyvateľstva.

Foto: TASR/AP

Štúdia ďalej odhalí aj rozsah a trvanie imunity voči koronavirusu. „Reprezentatívne údaje poskytnú informácie o počte ľudí, ktorí majú protilátky proti novému koronavírusu, a či je možné sa napriek týmto protilátkam znovu infikovať,“ uvádza sa vo vyhlásení. Testy na protilátky už spustili Nemecko a Taliansko a podobné kroky avizovali aj viaceré ďalšie krajiny.