Existuje vôbec na svete človek, ktorého ešte nikdy nebolela hlava? Bolesti hlavy nás sprevádzajú od nepamäti a vyriešiť ich niekedy nie je jednoduché. Ak nemáte závažný zdravotný problém, no hlava vás predsa niekedy bolieva, čítajte ďalej.
Nikomu netreba pripomínať, že pri bolestiach hlavy treba v prvom rade navštíviť lekára. Ak ten vylúči zdravotné príčiny, potom si od chronických bolestí môžeme pomôcť sami. Chronické bolesti môže mať na svedomí aj tlak, počasie, nedostatok spánku či prepracovanosť.
Pulzujúca bolesť hlavy
Tento typ bolesti zažil v živote takmer každý človek. Ide o najčastejšiu bolesť, pri ktorej v oblasti čela pociťujete silný tlak, oči máte napäté a máte pocit, že vás každú chvíľu chytí kŕč a celú hlavu máte ako vo zveráku. Intenzita bolesti sa niektorými vplyvmi zvyšuje.
Faktory, ktoré sa pripisujú týmto bolestiam hlavy, sú predovšetkým stres, únava, zlé držanie tela a krk a hlava v nesprávnej polohe. Chronické, teda dlhotrvajúce pulzujúce bolesti hlavy sú našťastie zriedkavé a mávajú ich ľudia po poranení hlavy alebo krku.
Zbaviť sa pulzujúcej bolesti pomôže akýkoľvek liek na to určený. Nezabúdajte však, že lieky od bolesti nie sú cukríky, preto aj pri takýchto bolestiach treba dodržiavať stanovené dávkovanie. Pulzujúcej bolesti tiež pomáha čerstvý vzduch a pohybová aktivita. Preťahujte si pravidelne cez deň ramená a krk a trávte viac času na vzduchu, napríklad choďte pešo do práce alebo aspoň vystúpte o zastávku skôr.
Dutá bolesť hlavy
Tento typ bolesti je spôsobený západom prínosových dutín. Bolesti často sprevádzajú horúčky, opuchy niektorých častí tváre a napätie v lícnych kostiach a na čele. Najnepríjemnejšie a najbolestivejšie sú však bodavé bolesti v dutinách.
Bolesť zvykne zosilnieť, keď urobíte hlavou prudší pohyb. Môžete vám pritom tiecť z nosa alebo sa vám celkom upchá. Tieto bolesti hlavy môžu byť komplikáciou vzniknutou pri prechladnutí, no môžu byť aj výsledkom sezónnej alergie.
Liečba takejto bolesti sa zriedkakedy podarí doma. Dutiny sa nevypláca liečiť na vlastnú päsť, preto radšej navštívte lekára. Ten vám v najväčšou pravdepodobnosťou predpíše antibiotiká. V prípade alergickej reakcie pomôže podanie antihistaminík.
Migréna
Migréna je väčšinou spojená s narušením metabolických procesov a dilatácii ciev v mozgu. Rovnako ju ale môžete zdediť po svojich rodičoch. Príznakov migrény je niekoľko a prechádzajú niekoľkými štádiami.
Na migrénu nanešťastie neexistuje liek. Existujú tabletky, ktoré vám ju pomôžu zmierniť a prejsť náročným obdobím, ale nikdy ju celkom neodstránia. Čo vám však môže pomôcť migréne predísť je pravidelné cvičenie. Dokazujú to tisíce ľudí, ktorí trpia migrenickými bolesťami, no po tom, čo začali pravidelne chodiť von a zvýšili pohybovú aktivitu, migrény sa objavujú zriedkavejšie.
Bodavá bolesť hlavy
Bodavé bolesti hlavy sú najzriedkavejšie, postihujú menej ako 1% populácie. Až 5-krát častejšie sa vyskytujú u mužov ako u žien. Tieto bolesti bodajú v oblasti očí spravidla na jednej strane tváre. Často vznikajú počas spánku. Pri tejto bolesti sú častým sprievodným javom začervenané oči, citlivosť na svetlo a slzenie. Tento typ bolesti zvyčajne prejde do hodiny po jej vypuknutí.
Odborníci presne nevedia, čo túto bolesť spôsobuje. Najčastejšie sa však ukazuje, že sú spojené s narušením biologických hodín v tele človeka. Liečba takýchto bolestí nie je jednoduchá, na lieky väčšinou pacient nereaguje a treba ju len pretrpieť.
Opica
Opicu si najčastejšie spájame s požitím alkoholu. Existuje veľa rôznych verzií o tom, prečo ľudí po preflámovanom večere bolí hlava. Najpravdepodobnejšia verzia je však podľa odborníkov tá, že alkohol spôsobuje dilatáciu ciev a ovplyvňuje hladinu sérotonínu v krvi. Okrem toho podporuje straty vody a tým spôsobuje dehydratáciu organizmu. A to je, ako všetci vieme, hlavný spúšťač migrény.
Najlepším liekom na opicu je vziať si liek, piť veľa vody a poriadne sa vyspať. Opica nie je žiadna sranda, lekári upozorňujú, že ľudia by ju nemali brať na ľahkú váhu. Ak máte bolesti aj po požití malého množstva alkoholu, môže to znamenať, že trpíte miernou formou migrény.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku