„Toto je cena, ktorú som zaplatila za materstvo“. Tento článok pochopia len ženy, ktoré museli rodiť cisárskym rezom

Zuzana Fulopova

Foto: instagram

Niektoré ženy veria, že cisársky rez môže mať množstvo nežiadúcich účinkov ako na matku, tak i na dieťa. Niektoré sú zas presvedčené, že cisársky rez je ten najlepší spôsob ako priviesť na svet dieťa, pretože dieťa narodené touto cestou je zdravšie a odolnejšie ako dieťa narodené prirodzeným spôsobom. Aká je však pravda?

pixabay.com

Lekári sa prikláňajú k prirodzenému spôsobu pôrodu, pretože ešte aj počas tohto procesu sa dostáva k dieťaťu dávka prirodzených hormónov, ktoré ho pripravia na vonkajšie okolie. Pravda, ak nie je iné východisko a prirodzeným pôrodom by sa mohol ohroziť život dieťaťa alebo matky, cisársky rez je tá správna voľba. Nikdy nevieme, či sa neocitneme v situácii, kedy budeme musieť podstúpiť tento zákrok a preto vám prinášame niekoľko faktov o cisárskom reze.

pixabay.com

Aj keď je už cisársky rez pomerne častý a nerobí sa v celkovej anestéze, stále je to operácia a ako taká má svoje riziká. Preto ak si myslíte, že je to ľahšia cesta ako priviesť na svet dieťa, ste na omyle. Ak teda chcete zvoliť túto formu pôrodu a nemáte žiadne ťažkosti, dobre si to premyslite. Navyše, počas operácie nie je možná prítomnosť a teda aj psychická podpora manžela, alebo rodinného príslušníka, čo je pri normálnom pôrode obvyklá záležitosť.

pixabay.com

Žena, ktorá porodí prirodzenou cestou sa obvykle rýchlo zregeneruje a postaví na nohy. U ženy, ktorá porodila cisárskym rezom, to trvá dlhšie. Anestéza prináša množstvo nežiadúcich účinkov ako bolesť hlavy, tela a chrbtice. Ešte aj po niekoľkých týždňoch môže žena  pociťovať bolesť a napätie v oblasti bruška, čo má za následok jazva po sekcii. Navyše k tomu všetkému prišlo na svet dieťa, o ktoré sa treba starať, tým pádom nie je čas na liečbu a rekonvalescenciu.

Matky, ktoré podstúpili cisársky rez sa vyjadrili, že prišli o prirodzený zázrak zrodu života. Dá sa povedať, že prirodzený pôrod je zázrak života, to ale neznamená, že pôrod cisárskym rezom nie je a žena ktorá absolvovala pôrod týmto spôsobom by určite nemala mať výčitky svedomia. Najdôležitejšie je zdravie matky a dieťaťa a ak ho má normálny pôrod ohroziť, tak potom nie je o čom diskutovať.

pixabay.com

Veľa žien si myslí, že po cisárskom reze sa už nedá následne rodiť prirodzeným spôsobom. Ešte pred pár rokmi by sa tieto ženy nemýlili, ale dnes to už nie je žiadny problém. Ak ste teda prvé dieťa porodili cisárskym a následne by ste chceli zvládnuť druhý pôrod prirodzene, nič vám v tom nebráni, pokojne môžete. Samozrejme po konzultácii a v odbornej starostlivosti svojho doktora.

Cisársky rez nie je vôbec jednoduchý a preto obdivujeme každú mamičku, ktorá ho podstúpila. Ak ste ňou aj vy, podelte sa s nami o skúsenosti s ním v komentároch.

Najnovšie články