Každému z vás sa už určite stalo, že ste šli do obchodu so zámerom kúpiť pečivo, ale vrátili ste sa domov s taškami plnými nepotrebných vecí. Neskôr navštívite obchod s oblečením kde si kúpite tričko, ktoré si už nikdy v živote neoblečiete. Prečo sa však toto deje?
#1 Diderot efekt
Tento termín značí situáciu, kedy si kúpite nejakú vec, ktorá sa vám veľmi páči a následne stojí vo vašej skrini a nikdy si ju už neoblečiete. Je to nekonečný proces, ktorý sa bude stále opakovať, pokiaľ s tým niečo neurobíte. Tento termín bol pomenovaný po francúzskom filozofovi Denisovi Diderotovi, ktorý nebol bohatý, no raz dostal veľké množstvo peňazí a kúpil si drahý župan. Tento župan bol odlišný od všetkých jeho odevov a donútil ho vymeniť všetky svoje staré veci za nové.
Ako proti tomu bojovať?
Vždy predtým než si idete niečo kúpiť, položte si ľahké otázky. Napríklad ak si chcete kúpiť smartphone, určite si dôvod, prečo si ho chcete kúpiť. Či dôvod vašej kúpy je, aby ste boli non-stop dostupný alebo chcete ľuďom ukázať, že na to máte.
#2 Snob efekt
Ak si kúpite vec len pre to, že nikto iný si ju nemôže dovoliť, toto sa nazýva snob efekt. Väčšinou týmto efektom trpia ľudia, ktorí bývajú radi centrom pozornosti.
Ako proti tomu bojovať?
Vytvorte si zoznam vecí, v ktorých ste dobrý a na čo ste hrdý. Tento zoznam pravdepodobne nebude vôbec krátky, no nebojte sa. Upútať pozornosť predsa môžete aj niečím iným ako oblečením.
#3 Pásmový efekt
Tento efekt je presným opakom snoba. Človek si kúpi vec i keď na ňu nemá a to len preto, že je módna a majú ju všetci. Môže sa stať, že vec vôbec nie je vo vašom štýle, no za každú cenu chcete byť trendy.
#4 Efekt budúcnosť
Určite sa stalo každému z vás, že si kúpil vec, ktorá bola o pár čísel menšia a povedal si, že ju využije keď schudne alebo naopak trošku priberie.
Ako proti tomu bojovať?
Nezabudnite, že nákup menšieho alebo väčšieho oblečenia z vás nebude robiť štíhlejších či chytrejších ľudí. Nato, aby ste niečo takéto dosiahli musíte na sebe len pracovať. Treba si teda uvedomiť, že vás to zbytočne pripraví o peniaze a navyše možno do toho oblečenia nikdy neschudnete a budete nakoniec sklamaní.
#5 Impulzívny nákup
Po zlom dni hneď na nákupy. Takto si snaží ventilovať svoje pocity veľmi veľa žien. Môže to byť aj opak ak si chcete dopriať nejakú malú odmenu. Šťastie po tomto nákupe ale odíde rýchlejšie, ako sa nazdáte a vy budete mať len oči pre plač za vyhodené peniaze.
Ako proti tomu bojovať?
Impulzívny nákup je väčšinou spôsobený nedostatkom pozitívnych emócií. Pokúste sa si nájsť aktivitu, ktorá vám zamestná hlavu a budete sa pri nej cítiť šťastní.
#6 Obchodné triky
Idete nakupovať a máte v pláne kúpiť iba pečivo. Vôňa, prostredie a reklamy vás však dokážu tak zmanipulovať, že si kúpite omnoho viac ako máte v pláne. To všetko sú marketingové triky.
Ako proti tomu bojovať?
Ak nechcete minúť viac peňazí než plánujete mali by ste do obchodu chodiť práve vtedy, keď nie ste hladní a zoberte si so sebou slúchadlá. Budete sa sústrediť na hudbu a tak si nebudete všímať rôzne obchodné triky.
#7 Predaj a propagácia
Toto je jeden z bodov, ktorý používajú obchody a práve preto ľudia míňajú najviac peňazí. Ponúkajú veci s 50% zľavou alebo ponúkajú 3 veci za cenu dvoch. V tomto prípade ľudia vec kúpia aj v prípade, že tú vec už majú a sú teda úplne nepotrebné.
Ako proti tomu bojovať?
Vyhýbajte sa obchodom, ktoré ponúkajú takúto stratégiu. Pri kúpe si položte otázku či produkt, ktorý chcete naozaj potrebujete.
#8 Kúpa lacných vecí
Občas sa stane, že sa snažíte na nejakých veciach ušetriť pár eur. Môže to byť však veľká ilúzia. Zoberme si ako príklad džínsy. Drahšie džínsy nám môžu poslúžiť pár rokov zatiaľ čo lacné džínsy sa zničia za pár týždňov a opäť si budete musieť kúpiť nové. V tomto prípade miniete ešte viac než ste chceli.
Ako proti tomu bojovať?
Pri kúpe nejakého produktu si dávajte pozor na kvalitu. Je to veľmi dôležité a môžete tak ušetriť mnoho peňazí.
#9 Dobrí obchodníci
Mnohí dobrí obchodníci vás dokážu tak spracovať, že si to ani neuvedomíte. A teda napríklad vám ponúknu tričko, pri ktorom povedia, že je to posledná veľkosť. Pravdou však je, že takých tričiek vašej veľkosti majú v sklade ešte pekných pár kusov. Tiež sa môže sa stať, že prídete po konkrétnu vec a obchodník vám bude ponúkať niečo iné, až si to nakoniec kúpite.
Ako proti tomu bojovať?
Stanovte si po čo konkrétne idete a držte sa toho. Vopred si Dohľadajte informácie o produktoch a tak budete vedieť obchodníkovi argumentovať. Obchodníci sa zamerajú väčšinou na ľudí, ktorí majú málo informácií a sú v obchode zmätení. Ďalším riešením je nakupovať s priateľmi či rodinou, ktorí vám nedovolia kúpiť žiadnu hlúposť.
#10 Odopieranie si vecí v detstve
Určite sa vám už stalo, že ste šli do obchodu a vec ste si kúpili hlavne kvôli tomu, že ste sa báli, že sa vypredá alebo toho, že nebudete mať nabudúce peniaze. Tiež sa môže stať, že v detstve vám rodičia nechceli veľa vecí kupovať a preto sa to snažíte teraz všetko dohnať.
Ako proti tomu bojovať?
Predstavte si, že sa idete predstavovať do inej krajiny. Čo všetko si chcete so sebou vziať? V tomto prípade vám napadne možno tak 1/3 vašich vecí. Radšej miňte peniaze na cestovanie, výlety a zážitky ako na nepotrebné veci.
Veľmi dobre si premyslite každú vec, ktorú si chcete kúpiť. Samozrejme raz za čas si niečo kúpiť je dobré pre vašu psychickú pohodu a preto aby sa človek cítil dobre. Treba však dávať pozor aby ste nedopadli ako Diderot, ktorý tiež oľutoval svoje činy.
Gabriela, brightside.me
Nahlásiť chybu v článku