Často neprikladáme dôležitosť tomu, čo sami jeme. Pokiaľ sa ale jedná o naše deti, mali by sme byť pozornejší. To, aké návyky ich naučíme v detstve si ponesú aj do dospelého života a sami dobre viete, aké náročné je aj v dospelosti prejsť na zdravú stravu, pokiaľ na to človek nie je zvyknutý. Ak chcete, aby bolo vaše dieťa zdravé a dostávalo plnohodnotnú stravu, čítajte ďalej.
View this post on Instagram
Mnoho potravín sa javí ako neškodných, no ruku na srdce, aj keď si prečítate zloženie daného výrobku, rozumiete mu? Býva to totiž elementárny problém. Základné a zlaté pravidlo, ktoré by ste mali v domácnosti zaviesť je, že budete ako rodina konzumovať viac potravín, ktorých zloženie v skutočnosti poznáte a rozumiete mu.
Zapamätajte si, že čím menej zložiek, tým kvalitnejšia potravina. Ako príklad by som rada uviedla napríklad sladké tyčinky. Keď si vezmeme klasickú sladkú tyčinku veľkých značiek, obsahujú hrozne veľa látok, éčiek a stabilizátorov chuti. Nie je lepšia tyčinka, ktorá obsahuje len 3 suroviny (datle, kakao, kokos) a nič viac?
View this post on Instagram
Ak sa chcete zamerať na najčastejšie potraviny, ktoré deťom dávame, no mali by sme sa nad nimi viac zamyslieť, pripravili sme si pre vás zoznam, ktorý by ste mali mať na pamäti, keď budete najbližšie na nákupe.
100% džúsy a sýtené nápoje
View this post on Instagram
Ak by sme si porovnali zloženie klasického pomarančového džúsu a napríklad fanty, veľa rozdielov tu naozaj nenájdeme. Prečo potom džúsy deťom dovolíme a keď si vypýtajú kolu, fantu alebo iný sýtený ovocný nápoj, krútime hlavou a dáme naň zákaz? Podľa najnovších zistení lekárov by deti mladšie ako jeden rok vôbec nemali piť ovocné šťavy a určite by nemali mať miesto v pitnom režime a nahradiť vodu alebo čaje. Sladené nápoje obsahujú príliš veľa cukru a aj kalórií. Neobsahujú žiadne vitamíny ani minerály.
Detské pudingy a jogurty
View this post on Instagram
Rastlinný alebo 100% jogurt napríklad z ovčieho mlieka je v poriadku. Problémom sú opäť pudingy a jogurty určené priamo pre deti. Obsahujú veľa cukru, umelé farbivá, aby boli lákavé. Jediné, čo tým dosiahnete je, že dieťa bude spokojné, že dostalo svoj farebný jogurt a jeho glykemický index bude na strope, môže mať dokonca prejavy hyperaktivity. Samozrejme, ak ho zakážete, môžete očakávať obvyklé prejavy hnevu a zlosti. Skúste dieťa naučiť na klasický biely jogurt s čerstvým ovocím, ktoré je taktiež farebné.
Med a cukor
View this post on Instagram
O tom, že med je pre deti do 1 až 2 rokov zakázaný sa už písalo veľa a samozrejme na to upozorníme znovu. Môže sa vyskytnúť alergia a tzv. detský botulizmus, ktorý je pre dieťa nebezpečný, pretože môže vo veľkom ovplyvniť jeho imunitný systém, môže spôsobiť svalovú slabosť a dokonca problémy s dýchaním. Mnoho rodičov to nevie a v domnení, že predsa dávajú dieťaťu zdravšiu verziu namiesto cukru, im dajú med.
Cukor však tiež nie je ideál, ako sme už spomínali, vo veľkých množstvách sa nachádza v podstate vo všetkých potravinách, ktoré sú určené priamo pre deti. Ideálne je sladenie napr. brezovým cukrom, prípadne kokosovým alebo inými zdravšími variantami. Ak nechcete sladiť vôbec, nahraďte cukor fruktózou a teda ovocím. Dávajte si však pozor na množstvo. 100% ovocné pyré každý deň vo veľkých množstvách tiež nie je ideálne.
Konzervované potraviny, polotovary a spracované mäso
View this post on Instagram
Tu by sme len podotkli, že už keď použijete sedliacky rozum je vám jasné, že čerstvé potraviny sú určite lepšie ako konzervované a to nemyslíme len čisto konzervy, ale aj polotovary a vákuovo balené potraviny, ktorých životnosť sú niekedy aj roky. Viete si predstaviť, koľko konzervačných látok musí byť v danej potravine?
Samozrejme spracované mäso, namarinované kuracie stehná a mleté mäsové mrazené guličky nepredstavujú zdroj kvalitnej výživy ani pre dieťa, no ani pre dospelých. Ak to pre vás nie je dostatočne odstrašujúce, konzumácia spracovaného mäsa, napríklad v takých párkoch zvyšuje riziko karcinogénnych nádorov a ochorení. V tomto prípade odporúčame radšej konzumovať ryby, no tiež je potrebné sledovať kvalitu.
Cereálie
View this post on Instagram
Jednoduché jedlo, ktoré nemusíte nijak zvlášť pripravovať. Problémom je znovu obsah cukru. Lepší variant je príprava domácej granoly, kde presne viete, koľko ste čoho pridali, prípadne kaše, ktoré pripravujete doma. Balené ovsené a iné kaše znovu obsahujú veľa cukru, konzervačné látky a mnohé iné chemické zlúčeniny, ktoré nepoznáme. Vyhnite sa tiež ryžovej múke, ktorá je často v týchto potravinách zastúpená.
Nízkotučné potraviny a umelé sladidlá
View this post on Instagram
Máte pocit, že sú tieto potraviny zdravé? Že aspoň neobsahujú toľko tuku a cukru? Veľký a častý omyl a chyba, ktorú robia aj dospelí, ktorí tieto potraviny konzumujú s vidinou chudnutia. Čo sú to vlastne umelé sladidlá? Už samotný názov nám hovorí, že sú umelé, a že vlastne netušíme, čo to je, pretože nemáme odbornejšie chemické vzdelanie. Nízkotučné potraviny sú skutočne nebezpečné a dokazuje to aj štúdia, ktorá hovorí, že látky, ktoré obsahujú, ktoré spôsobujú zníženie obsahu tuku vážne škodia nášmu zdraviu.
Žuvačky
View this post on Instagram
Žujú vaše deti žuvačky? Na prvý pohľad neškodná sladkosť, ktorá dieťa na chvíľu zabaví. Okrem toho, že opäť absolútne netuším, čo taká žuvačka obsahuje, teda okrem vysokého obsahu cukru, hrozí aj riziko zadusenia sa. Okrem iného, žuvačky obsahujú aj sorbitol, ktorý môže spôsobovať tráviace ťažkosti a hnačky. Lepšie urobíte, ak deťom dáte napr. zeleninové alebo ovocné sušené pyré, ktoré má formu tuhšieho želé a rovnako ho treba dobre požuť. Idálne sú tie, ktoré sú sladené brezovým cukrom a teda xylitolom.
Nahlásiť chybu v článku