Na svete žije toľko ľudí a každý jeden je iný. Zatiaľ čo úprimných a priamych ľudí, ktorí hovoria svoj názor otvorene, ale slušne, je ako šafranu, tých arogantných chodí po svete oveľa viac. A niekedy je naozaj ťažké vyjsť z konfrontácie s arogantným človekom ako víťaz. My sme si však na týchto ľudí posvietili a prinášame vám inšpiratívne nápady, ako sa nedať vyviesť z rovnováhy.
Vo všeobecnosti majú arogantní ľudia sklony považovať sa za lepších než sú tí ostatní. Korení to najmä z ich zväčša narcistickej povahy. Celkom mylne si myslia, že sú jedineční a ostatní ich obdivujú. Faktom však ostáva, že títo ľudia nielenže trpia nedostatkom sebakritiky, no chýba im aj empatia a prajnosť. Správanie arogantných ľudí nám dáva neraz zabrať, no potešiteľná je správa, že ich ataky nás naozaj nemusia privádzať na samé dno. Nemať úctu voči nikomu, iba voči sebe, nie je žiadnou výsadou.
Ak máte problém komunikovať s arogantnými ľuďmi, inšpirujte sa týmto článkom. Poradíme vám, ako lepšie zvládnuť nepredvídateľné situácie, kedy sa necíti komfortne nikto zo zúčastnených, okrem „aroganta“.
„O čom to hovoríš?“
Touto jednoduchou odzbrojujúcou otázkou vyvoláte v arogantnom človeku také pochybnosti, aké máva málokedy. Donútite ho k tomu, že sa začne zamýšľať nad tým, čo povedal zle. Aj keď arogantný človek nikdy nedá najavo, že ste ho vyviedli z miery, vo vnútri načriete do jeho pochybností a začne z vás mať podvedomý strach.
„Au, to bolí!“
Arogantní ľudia majú talent zraňovať city druhých a robí im to dobre. Utvrdzujú sa tým vo svojej výnimočnosti. Niektorí nie sú empatickí vôbec, v iných zasa ešte pozostatok nejakej tej empatie po predkoch ostal, každopádne dokážu vycítiť, kedy sa cítite mizerne. Keď im dáte najavo svoju iróniu a budete nadnesene predstierať, že sa vás ich bodnutia dotýkajú, ostanú zneistení a niektorí možno aj vnútorne porazení a zahanbení.
„Myslím, že tvoj názor nie je jediný na svete.“
Samozrejme, v slobodnom svete má každý právo vyjadriť svoj názor. Ale je neuveriteľne naivné a hlúpe, keď si skupina ľudí myslí, že ich názor je ten najlepší a jediný správny. Doprajte tomuto človeku pocit, že jeho názor akceptujete, ale nezdieľate. Dokonca ho považujete za hlúpy. Razom nabúrate jeho istoty.
„To znie trochu arogantne, nemyslíš?“
Poukážte na arogantnú osobu priamo. Nebojte sa protiútoku. Arogant nie je hrozba, je to len človek, ktorý vás nerešpektuje, v tom horšom prípade vás nepokladá za nič. Prečo mu neukázať, že jeho zdanlivo silnú stránku môžete vy považovať za slabosť?
„Moja mama takisto nemá vysokú školu.“
Arogantní ľudia majú sklon hodnotiť ľudí podľa sociálneho zázemia, vzdelania, finančného zabezpečenia a podobné. Ak sa takýto človek začne vo vašej prítomnosti vyvyšovať alebo poukazovať na nedostatky druhých, hoďte do pléna jednoduchú informáciu. Napríklad ak arogantný človek vo vašej spoločnosti poukazuje na človeka, ktorý podľa jeho mienky nemá dostatočné vzdelanie, pokojne mu povedzte „Moja mama tiež nemá vysokú školu“. Uvidíte, aký ostane zaskočený. V tom lepšom prípade neostane len zahanbený, ale začne s pokusmi o ospravedlnenie.
„Ocenila by som, keby ste o tom teraz nehovorili.“
Rovnako ako arogantný človek hrubo prevalcoval celú spoločenskú konverzáciu, behom jednej sekundy ho môžete zrušiť a poslať do teplých krajín. Arogantní ľudia chcú byť stredobodom pozornosti často aj takým spôsobom, že neustále hovoria a ostentatívne dávajú najavo svoje názory. Nedovoľte im, aby sa konverzácia točila iba okolo nich len preto, lebo všetci ostatní sa mu boja protirečiť. Jednoducho takúto konverzáciu zrušte jednou vetou. A arogantný človek bude na lopatkách. Zbúrate tým jeho autoritu a stanete sa jeho nepriateľom číslo jeden.
Máte aj vy skúsenosti s arogantnými ľuďmi? Dajte nám vedieť v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), higherperspectives.com
Nahlásiť chybu v článku