Dôchodkový vek bude rásť, Slováci sa dožívajú stále viac rokov: Toto je vek, kedy pôjdeme do penzie

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Pokiaľ sa už teraz neviete dočkať dôchodku a toho, kedy si konečne oddýchnete, nepotešíte sa. Keďže Slováci sa dožívajú stále viac a viac, rásť bude aj dôchodkový vek.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Čas.sk, Ministerstvo práce navrhuje, aby vek odchodu do penzie závisel od populačného vývoja. Kým v súčasnosti to, v akom veku dovŕšite dôchodok, vyplýva z tabuľky v zákone o sociálnom poistení, návrh zákona, ktorý vláda schválila predpokladá, že tabuľka sa zruší. Dôchodkový vek by sa potom menil v závislosti od strednej dĺžky života.

Ministerstvo chystá zmeny

To by podľa šéfa rezortu práce Milana Krajniaka znamenalo, že sa stabilizuje výplatná fáza dôchodkov, pretože ľudia strávia na dôchodku v priemere rovnaké obdobie, čo bude mať pozitívny vplyv na dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému. V praxi by to znamenalo, že vek odchodu do penzie bude rásť o dva mesiace ročne.

Záleží aj na počte detí

Kedy dovŕšite vek dôchodku závislí hlavne od toho, kedy ste sa narodili, každý ročník má pritom vlastný vek odchodu do dôchodku. Záleží ale aj na počte detí, o  ktoré ste sa starali. Za každé dieťa si dôchodkový vek znížite o šesť mesiacov, najviac však za tri deti.

Zmeny by boli podľa portálu nasledovné: Dôchodkový vek ľudí narodených od roku 1967 by závisel od strednej dĺžky života. Zároveň by závisel aj od toho či vychovával dieťa a za každé vychované dieťa by sa znížil o 6 mesiacov, maximálne o 18 mesiacov. Zároveň by bol všeobecný dôchodkový vek známy päť rokokv dopredu.

Najnovšie články