Slovenskí hygienici prišli s bizarným odporúčaním. Rúško by mal mať podľa nich nasadené aj zosnulý

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

S vysokými úmrtiami na koronavírus stúpa aj vyťaženosť pohrebných služieb. Tie musia teraz čeliť tretej vlne, no zároveň aj s rôznymi nariadeniami. To najnovšie mnohých šokovalo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál TVnoviny, podľa nariadení hygienikov by mala mať nasadené rúško aj zosnulá osoba, keď sa s telom manipuluje po úmrtí. Pohrebné služby sú opäť pod obrovským tlakom, na koronavírus zomreli tento rok tisíce ľudí a smutné štatistiky reflektujú aj tretiu vlnu.

Pracovníci na to majú iný názor

Pohrebné služby sa na tretiu vlnu pripravili, pričom sa poučili zo začiatku tohto roka, kedy bol nedostatok rakiev aj chladiarenských boxov. Od februára 2021 však podľa portálu platí usmernenie, kedy musí mať na sebe rúško aj zosnulá osoba. Podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva je to preto, lebo môže dochádzať k vytlačeniu vzduchu z dýchacích ciest, kde sa môže vírus nachádzať. Toto opatrenie má ochrániť ľudí, ktorí s telom manipulujú.

Podľa pracovníkov pohrebných služieb je to však zbytočné, pretože pracovníci používajú ochranné pomôcky, konkrétne plášte a rukavice.