Dôchodky budú oveľa nižšie, spôsobia to zmeny, ktoré platia od januára. Mnohí Slováci o tom vôbec nevedia

SITA

Foto: pxhere

Od začiatku tohto roka sa zmenili podmienky v druhom dôchodkovom pilieri, keď sa príspevková sadzba do druhého piliera trvalo znížila z 5,5 % na 4 % z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. Nižšia sadzba do druhého piliera znamená, že väčšia suma dôchodkových odvodov zostane v Sociálnej poisťovni.

Článok pokračuje pod videom ↓

O tomto znížení však vie len niečo viac ako polovica Slovákov, ukazuje prieskum agentúry 2muse pre spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko. Podľa prieskumu z konca januára, ktorú na reprezentatívnej vzorke tisíc obyvateľov Slovenska nad 18 rokov realizovala agentúra 2muse, zachytilo informáciu o znížení odvodov do druhého piliera len 56 percent Slovákov.

Mladí Slováci o tom nevedia

Medzi mladou generáciou do 34 rokov vie o tejto zmene dokonca len 45 % ľudí. Pritom zníženie odvodu do druhého piliera z 5,5 na 4 percentá hrubej mzdy najviac zredukuje budúce dôchodky práve mladým ľuďom.

O znížení odvodov podľa prieskumu nadpriemerne vedia ľudia vo veku nad 55 rokov (64 %). Týchto ľudí sa však daná zmena pre blízkosť veku odchodu do dôchodku a povinné skonzervatívňovanie portfólia, t.j. postupný presun majetku do dlhopisových fondov od dosiahnutia veku 50 rokov, reálne nedotkne.

Ako môžete zvýšiť svoj dôchodok?

Napriek zníženiu budúcich dôchodkov z druhého piliera chce svoje súkromné investovanie na dôchodok zvýšiť len štvrtina Slovákov. Podľa prieskumu uvažuje nad tým, že bude viac investovať na dôchodok, len mierne viac mužov (26 %) ako žien (24 %). Medzi mladou generáciou do 34 rokov plánuje svoje súkromné investovanie na dôchodok zvyšovať 39 %, vo vekovej skupine 34-54 rokov je to len 28 %.

Najnovšie články