Domáci repelent: Alkohol, voda a jedna tajná ingrediencia. Keď kliešte zacítia tento zápach, budú sa vám oblúkom vyhýbať!

Monizz

Už niekoľko rokov nás kliešte úspešne presviedčajú, že repelenty z obchodov ich tak ľahko neodoženú, a ak chcú, na kožu sa pricucnú tak či tak. Aj s kliešťami sa však dá vybabrať, stačí len vedieť ako.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Mnohí ľudia kvôli riziku nebezpečných ochorení, ktoré kliešte prenášajú prestali chodiť do prírody, a to aj v prípade, že sú očkovaní. Kliešťov sa bolí celá populácia a je už len málo tých, ktorí by im neprikladali dôležitosť. Prinášame vám niekoľko zásad, ktoré by ste mali dodržiavať, aby ste riziko chytenia kliešťa eliminovali, alebo celkom vylúčili.

Čo na nich platí?

pexels.com

Ak máte možnosť, zásadná vec, ktorú môžete urobiť, je chodiť do ihličnatých lesov. Aj tam sa síce kliešte môžu objaviť v tráve, no prinajmenšom v oveľa menšom množstve. Kliešte vyhľadávajú hlavne listnaté a zmiešané lesy, vyššie kríky a húštiny a vlhšie prostredie. Veľké suchá im až tak nevyhovujú, preto nič nepokazíte ani tým, ak si piknik rozložíte na slnečnej čistinke.

Postarajte sa o to, aby ste mali do lesa a do prírody vhodné oblečenie. Uprednostňujte užšie tepláky a vysoké ponožky. Ak si dáte šortky a vyberiete sa na túru v sandáloch, hoc aj turistických, riziko prichytenia sa zvyšuje.

pexels.com

Štatistiky hovoria, že kliešte sa najčastejšie prichytávajú na krk, brucho a lýtka. Dbajte na to, aby ste boli pre nepriateľom pozakrývaní celí, no nezanedbajte ani tieto miesta.

wikimedia.org

Nezabudnite si so sebou repelent. Ak nedôverujete tomu z obchodu, potom si pripravte vlastný, oveľa účinnejší. Zmiešajte polievkovú lyžicu vody, dve čajové lyžičky esenciálneho oleja a dve polievkové lyžice čistého alkoholu. Dajte repelent do fľašky s rozprašovačom a postriekajte sa.

takprosto.cc

V obchodoch bežne dostať kúpiť turistické oblečenie, ktoré je šité tak, aby kliešťom zabránilo nájsť akúkoľvek cestu k vašej koži. Ide o klasické tričká či nohavice, ktoré majú úzke elastické manžety. Kliešť sa cez ne ďalej nedostane.

Hneď  po návrate zvonku si poriadne skontrolujte celé telo, hlavu aj intímne oblasti. Kliešte vyhľadávajú prekrvenú kožu, alebo tmavšie a vlhšie miesta. Nezabudnite preto aj na pazuchy, uši a dokonca ja medzery medzi prstami, hlavne na nohách.

takprosto.cc

Po príchode domov tiež okamžite zhoďte všetko oblečenie do vane napustenej vodou. Po niekoľkých minútach uvidíte, koľkých kliešťov ste si z lesa doniesli. Vyplávajú totiž na hladinu ako mravce.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

Najnovšie články