Donedávna ste im možno verili aj vy. 5 najväčších mýtov o spotrebičoch, ktoré má doma každý z nás

foto: Braun

Rokmi veríme mnohým veciam. V mladšom veku sme odkázaní na to, čo nám povedia rodičia, v staršom si už vieme vyhodnotiť, čo je pravda a čo je výmysel. Potom sú tu však akési zaužívané pravdy a mýty, ktorým roky veríme, pretože sme ešte nikde nepočuli argument, prečo by to tak nemalo byť.

Najväčšie mýty, s ktorými sa počas života stretneme, často súvisia so spotrebičmi. Už od malička počúvame o tom, ako jednotliví pomocníci, ktorí by nám mali uľahčiť život, vlastne škodia nášmu okoliu, poprípade vôbec nešetria energiou a kvôli nim máme vysoké účty. Aká je však skutočná pravda? Je načase upustiť od predstáv, ktorých sme sa v minulosti držali a zamerať sa na to, ako nám spotrebiče môžu dokonale uľahčiť život. Už viac nemusíte veriť mylným domnienkam z minulých čias.

Kanvice môžu udržiavať vodu

V minulosti ľudia vodu ohrievali na sporáku či na kuchynskej peci, ktorej sa hovorilo aj šparhet. Trvalo to celkom dlho a ak ste sa pozabudli, voda sa vám tiež začala vyparovať. V kvalitnej kanvici vám teraz zovrie voda za 35 až 45 sekúnd.

Foto: pixnio

Voda je to najvzácnejšie, čo na našej planéte máme a nemali by sme ňou plytvať. Je však veľmi dôležité, aby sme dbali aj na životnosť bežných domácich spotrebičov. V minulosti si niektorí ľudia mysleli, že vodu, ktorá raz zovrela, môžete nechať v kanvici aj do ďalšieho dňa. To však nemôžete spraviť ani v tej najkvalitnejšej rýchlovarnej kanvici Braun.

Ak chcete udržať jej zdravie čo najdlhšie, je nevyhnutné, aby ste z nej vodu hneď vylievali. Takýmto zaobchádzaním sa vyhnete vodnému kameňu a prípadnému znečisteniu. Zároveň odstáta voda nie je vôbec dobrá ani pre vaše telo.

Košele musíte prevracať a nezáleží na žehličke

V minulosti vážili žehličky aj tri kilogramy a ľudia sa pri ich používaní poriadne narobili. Žehlenie bolo vyčerpávajpce a strávili pri ňom aj niekoľko hodín. Miesto pary sa používalo nahrievanie nad pecou, ktoré bolo potrebné často opakovať, inak bolo oblečenie stále pokrčené.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Braun Household CZ (@braunhouseholdcz)

Niekedy možno bolo žehlenie oveľa ťažšie a komplikovanejšie, bez pary to šlo naozaj s problémami. Dnes to ale už nie je problém ani pre človeka, ktorý nikdy nedržal v ruke žehličku. V prípade rýchleho a kvalitného žehlenia je jasné, že je dôležité mať správneho pomocníka. Košele nemusíte prevracať a nemusíte sa obávať, že sa vám pokrčia v momente, keď ich zavesíte na vešiak.

Vďaka šikovnej naparovacej žehličke sa nemusíte báť, že by vaše oblečenie vyzeralo ako práve vytiahnuté z kufra. Stačí len pár správnych ťahov a žehlenie sa razom stane vašou obľúbenou činnosťou. Na rozdiel od minulosti, oblečenie teraz nemusíte pokropiť vodou. Naparovanie to zvládne za vás.

Parný generátor je ťažký a príliš drahý

Mnohých ľudí nebaví obyčajné žehlenie a svoju prácu si chcú ešte zjednodušiť. Preto by chceli investovať do parného generátora. Zaužívaná a trochu stereotypná predstava parných generátorov je taká, že je to len obrovská skrinka, ktorá je ťažká a príliš drahá. To však už nie je pravda. Teraz existujú aj cenovo dostupné parné generátory, ktoré sú kompaktné a ich základ sa zmestí na list papiera A4. Parný generátor CareStyle Compact je tiež ľahký a zvládnete ho prenášať aj jednou rukou.

Celý kompaktný systém je zároveň hneď po žehlení pripravený na to, že ho rýchlo a ľahko odložíte. Po pár minútovej nečinnosti sa automaticky vypne, čiže vám šetrí energiu, no zároveň sa nemusíte báť, že by ste ho niekedy zabudli vypnúť.

Ak by ste však chceli po výkonnom a technológiami nabitom pomocníkovi, určite sa oplatí investovať. Vybrať si môžete aj z vyššej rady, kde je k dispozícii silný parný ráz, LED digitálny displej či TURBO mód, ktorý zničí až 99 % baktérií. V tom prípade by ste určite mali zvoliť CareStyle 7.

Mixérom nemôžete drviť orechy a mrazené ovocie

Snaha zjednodušiť si prácu začala už v minulosti a pokračuje až doteraz. Počiatok mixéra sa začal vynálezom prístroja, ktorému hovorili miešač vajec. Neskôr sa začali prístroje na podobnej báze používať na miešanie cesta. Ľudia však hneď uvítali spôsob, ako si svoju prácu uľahčiť.

Jeden z najčastejších a najznámejších mýtov je to, že mixérom nemôžete rozdrviť tvrdé suroviny, pretože ho môžete zničiť. Keď však máte kvalitný mixér MultiQuick, nemôže sa stať absolútne nič. Čepele sú dostatočne silné na to, aby rozdrvili aj tvrdé suroviny. Vďačiť za to môžete pohyblivej mixovacej nohe s technológiou ActiveBlade s extra čepeľou vnútri. Práve vďaka nej zvládne mixér aj orechy a mrazené ovocie. Zvládne dokonca aj kôstku z avokáda.

Mixér zároveň môžete využiť ako multifunkčný prístroj, ktorý nielen mixuje, ale aj seká, šľahá, melie, pasíruje a ďalšie veci. Dokáže preto nahradiť kuchynský robot. Nie je to len prístroj na mixovanie polievok.

Množstvo mýtov z minulosti

Veľmi často patrí medzi zastarané predstavy to, že jedlo ohrievané v mikrovlnnej rúre zbavuje jedlo vitamínov. Hovorí sa tiež, že takáto úprava jedla je veľmi škodlivá. Opäť je však pravda niekde úplne inde. Keďže mikrovlnka ohrieva jedlo zvnútra a zdravým spôsobom, neoberá ho o žiadne vitamíny a dokonca to zvládne za oveľa kratšiu dobu. Taktiež ho neoberá o chuť. Niektoré štúdie dokonca hovoria, že úpravou jedál v mikrovlnke si potraviny zanechávajú oveľa viac živín.

Podobný mýtus si so sebou už roky nesie aj sušička na bielizeň. O nej sa často hovorí, že je nespratná a neušetrí vôbec žiadnu energiu. To však nie je pravda, pretože miesto naopak ušetrí, keďže nebudete musieť používať množstvo sušiakov a vešiakov. Okrem toho ju môžete mať už rovno zabudovanú v práčke. S jej používaním sa tiež bavíte vlhkosti vo vašom domove, ktorá sa vyskytuje v zime takmer vždy pri vešaní prádla.

Mýty sú v súvislosti so spotrebičmi najčastejšie spájané práve so šetrením energie. Tak je to tiež v prípade umývačky riadu. Mnohí ľudia sa mylne domnievajú, že s jej používaním miniete oveľa viac vody. V skutočnosti však podľa mnohých štúdií miniete vody päťkrát menej. Zároveň pomáha zabiť baktérie na špinavom riade, keďže na to potrebujete vysokú teplotu vody, a to ručne len tak ľahko nezvládnete. Aj z týchto dôvodov je považovaná za ekologickú záležitosť.

Ktorým z jednotlivých mýtov ste donedávna verili aj vy?

V spolupráci s Braun
10
Komentovať