Len veľmi málo z nás nerado spomína na detstvo. Keď ide o hranie sa na dvore, smiechy s kamarátmi a behanie po vonku, každý z nás sa pousmeje a krúti hlavou nad tým, koľko detí sa teraz hrá iba s mobilmi. Nebáli sme sa zašpiniť a neochoreli sme, dokonca bola naša imunita vyššia.
Určite si aj vy spomínate na to, keď ste sa vrátili z šantenia vonku a vaša mama sa zhrozila nad tým, ako veľmi ste sa zašpinili. Aj keď váš možno vyhrešili, nakoniec sa aj sami zamysleli nad tým, že také hranie je predsa najzábavnejšie. Existujú však aj vedecké dôvody, ktoré opísal Richard Louv, prečo je pre dieťa hranie sa v blate a v piesku zdravé.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Rodičia nechcú nechať deti hrať sa vonku
Je normálne, že rodičia majú obavy o zdravie a hygienu svojich detí. Práve preto sú radšej, keď sa hrajú doma ako v otvorených priestranstvách. Na základe toho autor Richard Louv uskutočnil rozhovory s približne 3000 rodinami. Keď sa rozprával konkrétne s deťmi, dospel k záveru, že ony sa vlastne hrať vonku ani nechcú. Preferujú byť doma, kde sú obklopené technológiami. „Naše deti a deti ich detí sú generáciou, ktorá nie je spojená s prírodou a históriou,“ tvrdí znepokojene.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Deti chcú byť blízko technológií
On a aj detská doktorka Maria Julia Carvalho sa zhodujú v tom, že deti potrebujú byť v kontakte s mikroorganizmami, ktoré sa nachádzajú v tráve a v pôde, aby sa mohol správne rozvíjať ich imunitný systém. Možno je pre vás utrpenie, keď vidíte vaše dieťa zalepené od blata, no keď nájdete balans pochopíte, že toto je presne to, čo vaše dieťa potrebuje.
Aktivity vonku zmierňujú stres
Kontakt s takýmito baktériami podporuje správny vývoj imunitného systému u detí. Takýmto spôsobom sa budú môcť v budúcnosti lepšie chrániť pred chorobami a alergiami. Richard si tiež myslí, že aktivity vonku podporujú kreativitu, minimalizujú stres a depresiu a umožňujú širší kognitívny rozvoj.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pre toto by ste mali mať doma zvieratko
To isté platí aj pre domáce zvieratá. Štúdia ukázala, že deti, ktoré žijú v domácnosti so psami alebo mačkami sú menej náchylné na alergie a opäť to posilňuje ich imunitný systém. Práve imunitný systém nás má chrániť pred nebezpečenstvom, ktoré nám môže ublížiť. Aby bol však účinný, musí sa prispôsobiť mikroorganizmom zvonka.
Takto sa vyhne alergii
Bez toho, aby s nimi prišlo dieťa do kontaktu sa imunitný systém stáva zraniteľnejším voči látkam, ako sú napríklad pele alebo zvieracie chlpy, ktoré spôsobujú alergie. Taktiež však podľa Richarda zbavenie detí interakcie s prírodou obmedzuje aj rozvoj ich tvorivosti. Okrem iného je fyzická aktivita vonku zdravou prevenciou voči obezite.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Čo si o tom myslíte vy? Nechávate vaše dieťa hrávať sa vonku?
Nahlásiť chybu v článku