Funguje už do 24 hodín! Odkedy som do jedálnička zaradila toto, chudnem, ľahšie mi trávi a mám dobrú imunitu

Lucia Mužlová

Foto: Instagram (fitroosje)

Je plná vitamínov a na naše trávenie pôsobí ako balzam na dušu. Reč je o kyslej kapuste, ktorá práve v tomto období nesmie chýbať vo vašom jedálničku. Navyše, pozitívne pôsobí aj na metabolizmus a pomáha pri chudnutí. 

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lucia Hill (@lucikj) on

Kyslá kapusta predstavuje pre ľudský organizmus vynikajúci zdroj vitamínov, ktoré sú obzvlášť potrebné práve počas zimných mesiacov. Kapusta sa pestovala už v starovekom Grécku či v Rímskej ríši, kde bola považovaná ako všeliek. V starom Grécku pripisovali kapuste božskú moc a stavali jej oltáre. Upozornil na to Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) hlavného mesta Bratislava.

„Mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú v kapuste, podporujú zdraviu prospešné baktérie v črevách, a tie uľahčujú trávenie, vstrebávanie živín a využitie vitamínov skupiny B,“ komentovala Zuzana Klinčáková z bratislavského RÚVZ s dôvetkom, že dnešná moderná spoločnosť je závislá od cukru, a preto kyslá kapusta už nepatrí medzi obľúbené potraviny. Veľa ľudí uprednostňuje výživové doplnky, len aby sa nenútili jesť to, čo im nechutí.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Stanko (@bruchoniejebubon) on

Ako ďalej uviedla, typická kyslá chuť je zapríčinená kyselinou mliečnou. Tá vzniká kvasením cukrov pôsobením baktérií mliečneho kvasenia. Kyslá kapusta obsahuje viac vitamínu ako čerstvá kapusta. „Už 200 gramov pokryje množstvo všetkých bioaktívnych látok prospešných pre naše zdravie. Je bohatá najmä na betakarotén a vitamín C, minerálne látky ako draslík, vápnik, fosfor, železo, zinok a horčík. Obsahuje tiež kyselinu listovú, vitamín B9 a vlákninu,“ doplnila.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Simona McMahon (@simona_mcmahon) on

Kyslá kapusta tiež napomáha hojeniu rán a zlepšuje zrážanlivosť krvi. Znižuje hladinu krvného tlaku, má protizápalové a antibiotické účinky, znižuje hladinu cukru v krvi. RÚVZ poukázal aj na to, že kyslá kapusta pozitívne bojuje aj proti rakovinotvorným bunkám či samotným nádorovým ochoreniam. Pozitívne vplýva aj na ľudský mozog a nervy.

Trávenie je veľmi dôležitý proces, od ktorého závisí všetko. Zdravé nechty, vlasy, pokožka ale samozrejme aj nadváha alebo naopak podvýživa. Počuli ste už výraz fermentácia?

Čo je fermentácia?

Fermentácia je proces, v dôsledku ktorého mikroorganizmy a ich enzýmy rozkladajú organickú hmotu bez kyslíka. Práve vďaka tomu sú potraviny bohaté na vitamíny B, K, C, omega 3-mastné kyseliny a rôzne probiotiká. Fermentácia sa vyskytuje nie len pri ovocí a zelenine, ale tiež pôsobí v mäse, mlieku či v rybách.

Výhody fermentácie

  • Zlepšuje trávenie: konzumáciou fermentovaných potravín predídete páleniu záhy, zápche či psychickej frustrácii.
  • Pomáha stráviť mlieko lepšie: Fermentácia pomáha premeniť laktózu, mliečny cukor na stráviteľné mliečne kyseliny.
  • Potláča helykobaktera: Je to baktéria, ktorá má na svedomí rôzne gastrointestinálne ochorenia ako žalúdočné vredy alebo rakovina žalúdka a i.
  • Pomáha liečiť problémy s pečeňou: Zvyčajne bývajú spôsobené nahromadením tuku v pečeňových bunkách.
  • Zlepšuje stav pokožky: Pomáha najmä pri liečbe akné a zabraňuje starnutiu.
  • Lieči zápalové ochorenie čriev: Klinické štúdie hovoria o tom, že probiotiká z fermentovaných potravín pomáhajú zmierniť bolesti brucha, nadúvanie, zápchu či plynatosť.

Pomáha aj pri chudnutí

Foto: pixabay

Fermentácia pomáha, ak chcete schudnúť. Môžete sa stravovať akokoľvek zdravo, ale ak váš tráviaci trakt nefunguje ako má, nebude vaše telo prijímať zdravotné benefity z týchto potravín. Preto je veľmi dôležité zaradiť fermentované potraviny do každodenného života. Fermentované jedlá navyše vôbec neobsahujú veľa kalórií. Mnoho modeliek a slávnych hviezd, ktoré konzumovali fermentované potraviny ich odporúčajú. Kyslá kapusta je pri chudnutí mimoriadne účinná, preto by ste ju mali zaradiť do jedálnička čo najskôr.

Najnovšie články