Je lepšie piť vodu pred alebo až po jedle? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Lucia Mužlová

Dnes sa zameriame na pitný režim. Najlepšie je samozrejme piť čistú vodu. Verím, že väčšina so mnou bude súhlasiť. Nie je nič lepšie, ako vypiť pohár čerstvej studenej vody. Najmä, ak chcete byť zdraví a chcete, aby bol váš organizmus dostatočne hydratovaný. Voda je veľmi užitočná a potrebná, a ak ju pijete pravidelne, v dostatočnom množstve, slúži aj ako prevencia proti mnohým ochoreniam. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Výskumy v oblasti využívania vody, čo sa ľudského tela týka, nie sú nič nové a praktizujú sa už niekoľko rokov. Doteraz však vedci neboli schopní určiť, čo je lepšie. Piť vodu pred jedlom alebo piť vodu až po jedle. Ako to už býva, obe možnosti majú svoje výhody a teraz sa na ne pozrieme.

Voda pred jedlom

Foto: unsplash

Keď sa pred jedlom napijete, vaše telo sa trochu zasýti a vy zjete menej. Váš žalúdok je čiastočne naplnený vodou a preto už nemusíte tak veľa jesť, resp. nepociťujete taký veľký hlad. Najlepšie však je, keď vypijete čistú vodu alebo minerálku. Neodporúča sa piť sladené nápoje a ani príliš studené či horúce nápoje.

Pohár vody pred jedlom taktiež prečistí telo od toxínov, podporí funkciu lymfatického systému, zlepší metabolizmus a čistí žalúdok aj črevá.

Voda zabezpečí potrebnú vlhkosť. To znamená nasledovné: po spánku je vaše telo dehydrované, aj keď si to možno neuvedomujete. Práve preto je dôležité vypiť dostatočné množstvo vody ešte pred raňajkami. Dodá vám to nový impulz a dostatok energie na naštartovanie dňa a váš metabolizmus bude po čase ako vymenený.

Voda po jedle

Voda takisto pomáha pri trávení. Dlhú dobu si však odborníci mysleli, že voda bráni dobrému tráveniu. Tento mýtus je populárny aj medzi bežnými ľuďmi. Nedávne vedecké štúdie však preukázali, že voda procesu trávenia naopak napomáha. Okrem toho, keď po jedle vypijete pohár čistej vody, živiny, ktoré ste v jedle prijali, sa budú rýchlejšie a lepšie vstrebávať do tela a telo dokáže prijatú energiu lepšie využívať.

Foto: pixabay

Ako to teda je? Obe možnosti majú niečo do seba a preto neurobíte zle, ak sa napijete aj pred a aj po jedle. Pitná voda je užitočná a potrebná a to, kedy budete piť, záleží len na vás. Neexistuje žiadne pravidlo kedy a koľko vody piť. Každý človek má v sebe zabudované niečo, čomu sa inak hovorí aj smäd, čo je signál vyslaný z mozgu, ktorý hovorí, že treba doplniť tekutiny. Ostatné poučky o vode sú len mýty, ktoré si človek zrejme vymyslel. Ak budete prijímať dostatok vody, budete vždy v dobrej kondícii, budete mať dobrú náladu a poďakuje sa vám vaše telo, mozog, vlasy, pokožka, a aj nechty.

Pozri aj: Žena dojčiaca na verejnosti je u nás stále považovaná za šialenú biomatku. Je možné nájsť kompromis?

 (Lucia M.)

Najnovšie články