Hotový medicínsky zázrak. Žena sa po 27 rokoch prebrala z kómy a prvé čo povedala, boli tieto slová venované synovi

TASR

Foto: flickr

Žena zo Spojených arabských emirátov (SAE) sa po 27 rokoch prebudila z kómy, do ktorej upadla po autonehode. V stredu o tom informovali svetové médiá. Muníra Abdullaová sedela v roku 1991 na zadnom sedadle auta spolu so svojím štvorročným synom a smerovali domov v meste al-Ajn v SAE, keď sa ich vozidlo zrazilo so školským autobusom, uviedol singapurský spravodajský portál The Strait Times. 

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pexels

Vtedy 32-ročná Abdullaová objala syna, aby ho ochránila, ale pri náraze utrpela vážne poranenie mozgu, v dôsledku ktorého upadla do kómy. Syn vyviazol len s modrinou. Lekári boli presvedčení, že sa pacientka už nikdy nepreberie. Avšak vlani, 27 rokov po upadnutí do kómy, Abdullaová v nemocnici v Nemecku znova nadobudla vedomie.

Jej syn Umar Webajr (32) povedal pre denník The National, vychádzajúci v SAE: „Nikdy som to s mamou nevzdal, lebo vždy som cítil, že jedného dňa sa zobudí.“ Abdullaovú neskôr po nehode previezli do nemocnice v Londýne. Tam vyhlásili, že je vo vegetatívnom stave; potom oznámili, že si už neuvedomuje okolie, ale cíti bolesť. Potom ju prepravili naspäť do nemocnice v al-Ajne, neďaleko hraníc s Ománom, kde zostala niekoľko rokov. Tam podstúpila fyzioterapiu, aby sa zabránilo ochabnutiu svalstva.

Foto: pexels

Aj keď nemohla rozprávať, syn vedel z výrazu jej tváre rozoznať, kedy cíti bolesť. Žena strávila roky v rôznych nemocniciach v SAE, pre obmedzenia vo výške poistenia ju premiestňovali z jedného zdravotníckeho zariadenia do druhého. Dvor korunného princa, teda vládny orgán v hlavnom meste SAE Abú Zabí, ponúkol v roku 2017 rodine Abdullaovej finančný dar, ktorý jej umožnil prevoz do Nemecka. Tam podstúpila operáciu na posilnenie jej ochabnutého svalstva na končatinách.

Na klinike Schön v nemeckom kúpeľnom meste Bad Aibling, približne 50 kilometrov od bavorskej metropoly Mníchov, sa lekári venovali v prvom rade fyzioterapii a ovládnutiu epilepsie – cieľom bolo zlepšiť kvalitu jej života. Vlani v júni počas posledného týždňa pacientky v Nemecku sa jej syn začal vedľa jej lôžka s niekým hádať a žena sa začala hýbať. „Vydávala zvláštne zvuky a tak som zavolal lekárov, aby ju prehliadli,“ povedal Webajr pre denník The National. „Vyhlásili, že všetko je také, ako obvykle.“

Foto: pxhere.com

O tri dni sa však syn zobudil na to, že matka volá jeho meno. „Lietal som od šťastia,“ uviedol syn. „Roky som o tejto chvíli sníval a prvé slovo, ktoré povedala, bolo moje meno,“ dodal. Postupom času mala jeho matka čoraz lepšie reakcie a dokázala viesť aj rozhovor. Teraz sa lieči v Abú Zabí, kde podstupuje fyzioterapiu a ďalšiu rehabilitáciu. „Podelil som sa s týmto príbehom, aby ľudia v prípade svojich milovaných nestrácali nádej,“ vysvetlil Webajr, citovaný portálom straitstimes.com. „Nepokladajte ich za mŕtvych, keď sú v tomto stave,“ upozornil.