Hygienici vydali upozornenie, ktoré mnohých vydesilo. Na Slovensku stúpol počet prípadov s týmto ochorením

TASR

Foto: pxfuel/ © Nevit Dilmen / CC BY-SA

V roku 2020 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zaznamenal 55 prípadov akútnej hepatitídy typu E. Tento rok ÚVZ zatiaľ eviduje 29 takýchto prípadov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Chorobnosť na tento typ žltačky mierne stúpa, prípady sú spojené s konzumáciou rôzneho typu mäsa, ale aj s cestovaním. Na sociálnej sieti na to upozornil ÚVZ. ÚVZ pripomenul, že hepatitída typu E patrí medzi „choroby špinavých rúk“. Úrad preto odporúča dodržiavanie hygieny a hygienických pravidiel aj počas cestovania. „Odporúčame tiež   používať pitnú vodu, umývať šaláty a ovocie pitnou vodou, umývať zuby pitnou vodou, pozor aj na morské plody a podobne,“ vymenoval ÚVZ.

Existuje niekoľko druhov žltačky

Hepatitída je zápalové ochorenie pečene, ktoré spôsobuje poškodenie a deštrukciu pečeňových buniek. ÚVZ dodáva, že podľa príčiny ochorenia existuje niekoľko druhov hepatitíd, pričom najčastejším pôvodcom hepatitídy sú hepatotropné vírusy napádajúce pečeň. Pozornosť Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb sa sústredí podľa ÚVZ najmä na hepatitídu typu B a hepatitídu C, ktoré bez liečby prechádzajú do chronickej hepatitídy, spôsobujú vážne zdravotné problémy, cirhózu či rakovinu pečene. „V súvislosti s hepatitídou na svete zomrie jeden človek každých 30 sekúnd,“ uviedol ÚVZ.

Najnovšie články