Kamarátka mi povedala, aby som do kôstky od avokáda napichla 4 špáradlá. Jej radu si cením dodnes

Michal Blaško

Tiež patríte medzi milovníkov avokáda a jeho cena v obchodoch vám príde niekedy privysoká? Napadlo vás niekedy vypestovať si ho doma? Nie je to žiadna veda! Kto raz ochutná nátierku z avokáda, musí si ju zamilovať. Avokádo je skvelé nielen na nátierku, ale aj do šalátov, do „domácej“ prírodnej masky či omáčok. A navyše je toto ovocie nesmierne zdravé. Obsahuje okolo 20 rôznych vitamínov, veľké množstvo vlákniny, znižuje hladinu cholesterolu,  má v sebe dokonca viac draslíka ako banány, … 

Článok pokračuje pod videom ↓
ako si vypestovat avokado2
inhabitat.com

Prvým krokom bude odkôstkovať zrelé avokádo a samozrejme ho zúžitkovať. Dôležité je ale, ale aby ste vedeli, ktorá časť kôstky je vrchná a spodná. Tá spodná (zväčša širšia časť) totiž pôjde do vody, tak na to nezabudnite!

ako si vypestovat avokado3
amateurgardening.com

Aby bola ponorená iba potrebná časť kôstky z avokáda, napichajte doň asi do 3/4 špáradlá, ktoré ju potom budú držať.

Umiestnite kôstku do pohára s vodou naplneného až po okraj tak, že bude vo vode len spodok. Pohár následne položte na nejaké severné okno a nezabúdajte pravidelne vymieňať vodu.

ako si vypestovat avokado4
amateurgardening.com
ako si vypestovat avokado5
inhabitat.com

Približne po dvoch, možno ale až ôsmych týždňoch začne kôstka klíčiť. Hlavný koreň musí zostať ponorený, inak by odumrel.

ako si vypestovat avokado6
amateurgardening.com

Ako začne koreň silnieť, zvrchu sa začne drať výhonok. Keď už dosiahne aspoň 15 cm, je pripravený na kvetináč.

ako si vypestovat avokado8
amateurgardening.com

Potom už len stačí zasadiť do vhodného kvetináča spolu s nejakým domácim kompostom. Z výhonku treba neskôr odstrihnúť približne polovicu, aby sa podporil rast. Z rastliny môžete aj pravidelne obstrihávať vrch, ak chcete aby rástla viac do šírky ako výšky. To už je na vás. Pôdu treba udržiavať vlhkú, ale netreba to s vodou ani preháňať. Držíme palce!

zdroj: Interez.sk

Najnovšie články