Keď sa váš pes tvári previnilo, v skutočnosti to znamená niečo úplne iné, ako ste si doteraz mysleli

Lucia Mužlová

cute border collie dog portrait in studio

Mať psa je úžasné. So psom si dokážeme niekedy rozumieť oveľa viac ako s niektorými ľuďmi a môžeme sa spoľahnúť, že keď mu odovzdávame priazeň a lásku, tak nám to všetko určite opätuje. Nie vždy je všetko ale „ružové“ a niekedy sa prihodia aj veci, z ktorých nadšení zrovna nie sme. Môže to byť pošpinenie podlahy, roztrhanie vankúša či sedačky, alebo „zmasakrovanie“ koberčeka napríklad na schodoch. Keď sa ale pozrieme na psíka, ktorý to všetko spáchal, zvyčajne sa ani nedokážeme hnevať, lebo v jeho výraze – „v psích očiach“ vidíme, že ho to mrzí. Je to ale skutočne tak?

Pes vie, že urobil niečo, čo nemal a z čoho jeho pán nie je nadšený. Pri pohľade do smutných psích očí ale náš hnev opadne a povieme si, že nášho miláčika mrzí, čo za ten čas, čo sme neboli doma, urobil a myslíme si, že sa cíti previnilo. Ľudia majú totiž tendenciu pripisovať iným objektom (v tomto prípade psovi) podľa ich výrazu rôzne ľudské vlastnosti. No keď sa nad tým zamyslíme, tak je jasné, že pes, ako aj iné domáce zvieratá, vinu cítiť nedokážu. To, čo vidíme v ich výraze je strach.

healthypawspetinsurance.com

Toto tvrdenie sa opiera o štúdie vytvorené expertkou na psie správanie, Dr. Alexandrou Horowitzovou. Tá v roku 2009 publikovala knihu Vo vnútri psa: Čo pes vidí, cíti a vie a potom v roku 2016 Byť psom: Nasledovanie psa vo svete čuchuv ktorých uvádza, že ľudia si zvyknú interpretovať psie emócie z nášho pohľadu. A výraz, keď pes vyzerá previnilo, je toho dobrým príkladom.

„Pozerám sa na psa, ktorý má previnilý výraz  a zrazu to cítim aj na sebe. Dochádza ako keby k prepojeniu a zrazu cítim vinu a nedokážem sa na psa hnevať. Zrazu to nie je nikoho vina,“ uviedla Horowitzová.

thedodolive-img.rbl.m

Výraz psa ale hovorí čosi iné – pes sa krčí, ukazuje očné bielka pri pohľade na nás, niekedy má uši za hlavou a zíva či sa naprázdno olizuje. Toto všetko sú jasné črty strachu u psa.

To potvrdzujú aj mnohé štúdie, ktoré Dr. Horowitzová vykonala. Nechala napríklad psa v miestnosti s jedlom a majiteľ psa mu prikázal aby sa ho nedotkol. Pes samozrejme jedlo skonzumoval a následne sa pozoroval výraz psa. Výsledky opakovaných štúdií ukázali, že pes určite necíti vinu, no ak sa psovi vynadalo, tak „previnilý“ výraz bol viac badateľnejší, a to najmä u vycvičených psov. Horowiztová tvrdí, že výraz „viny“ je u psov odpoveďou na to, že sa pán hnevá a on sa bojí. Vinu však necíti.

pixabay

„Zdá sa nepravdepodobné, že by psy premýšľali rovnako ako my. Pravdou ale je, že psy síce majú inú štruktúru mozgu, no tá je našej pomerne podobná,“ povedala doktorka a ďalej uvádza: „Existujú štúdie, že niektoré zvieratá si dokážu uvedomovať budúcnosť svojho konania a pamätajú si, ako podobné situácie dopadli v minulosti. Tu by bolo potrebné vykonať rozsiahle štúdie“.

Takže keď nabudúce váš psík urobí to, čo nemal, nehnevajte sa na neho. Budíte v ňom len strach a obavy. Radšej do budúcna zabezpečte, aby to už nemohol vykonať a vy, no aj on, ste nemali už žiadny dôvod na hnev či strach.

zdroj: babskeveci.sk (mmm), businessinsider.com

Najnovšie články