V izolácii je aj z iného dôvodu. Takto vyzerá život so sklerózou multiplex

Lucia Mužlová

Foto: Instagram (selmablair)

V izolácii sa ocitla už minulý rok v lete a trvá až dodnes. Správy o tom, že herečka Selma Blair trpí sklerózou multiplex zasiahli každého. Ona však ide ďalej a rozhodla sa, že o svojej chorobe bude verejne hovoriť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

To, že je v karanténe už takmer rok jej pomohlo pochopiť, ako sa naučiť byť sama. Absolvovala transplantáciu kmeňových buniek a po pobyte v nemocnici musela dodržiavať prísnu izoláciu. Herečka mala obrovské bolesti a transplantácia už bola jediná možná cesta. Podstúpila rovnako agresívnu chemoterapiu, vypadali jej všetky vlasy, no prišlo aj zlepšenie zdravotného stavu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Selma Blair (@selmablair) on

Momentálne je herečka stále aktívna na sociálnych sieťach a nedávno zdieľala fotografiu, že karanténa v dobe pandémie koronavírusu pre ňu nepredstavuje až taký zásadný problém, keďže si už jednu prežila. Počas pobytu doma sa vraj zmierila sama so sebou. Porozumela sebe aj svetu.

Selma Blair má aj 8-ročného syna, s ktorým kvôli izolácii nemohla byť. Už v nemocnici ale mala bábiku, ktorá jej syna pripomínala a stráži si ju dodnes. Celý čas sa snaží ostať pozitívne naladená. Je totiž úplne v poriadku neusmievať sa celý deň a mať aj zlé chvíle. Herečka sa však snaží zo všetkých síl a hovorí, že aj usmievať sa môže človek postupne naučiť.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Selma Blair (@selmablair) on

Fanúšikom zo srdca poďakovala za podporu a láskavosť. Rovnako vyjadrila obdiv a vďaku aj sestrám v nemocnici, kde podstúpila transplantáciu. V posledných dňoch ju ale najviac zasiahla správa o smrti jej mamy (82), ktorá ju celý život podporovala. „Bola impozantná, zábavná, výrazná a štedrá,“ napísala Selma na Instagrame pod príspevok. „Ja a moje sestry sme ju milovali tak veľmi. Naše životy už nikdy nebudú také isté.“

Aké sú príznaky sklerózy multiplex

Roztrúsenú sklerózu môžete mať a nemusíte o nej vôbec vedieť, pokiaľ si svoje telo dostatočne nevšímate. V súčasnosti neexistuje žiadny test na to, ako by ste mohli zistiť či ňou trpíte a veľmi rýchlo sa môže stať, že ju podcení aj váš lekár. Čo sa týka spoznávania príznakov u žien, existuje ich hneď niekoľko, ktoré by vás mohli na daný problém upozorniť.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Selma Blair (@selmablair) on

Medzi najčastejšie príznaky patria:

  • končatiny za vami nestíhajú, šklbanie, pocit pichania
  • únava
  • chýbajúca menštruácia
  • problém s hovorením alebo prehĺtaním
  • nemotornosť
  • problém s rozlišovaním farieb
  • nízka frekvencia vylučovania moču
  • neschopnosť zachytiť zmeny teploty
  • strata jemnej motoriky
people.com