Vláda schválila príspevok pre seniorov, dostanú ho už v tomto roku. Poznáme jeho presnú výšku

TASR

Foto: unsplash

V tomto roku by sa mal vyplatiť 13. dôchodok mimoriadne nielen v novembri, ale aj decembri. Druhý koncoročný príplatok k dôchodku by mal byť v rovnakej sume 150 eur pre všetkých poberateľov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o 13. dôchodku, ktorý v pondelok schválila vláda.

Článok pokračuje pod videom ↓

Parlamentu ho navrhuje prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Súčasná výška 13. dôchodku je podľa ministerstva práce neprimeraná a aktuálne je v legislatívnom procese návrh novej právnej úpravy. Cieľom je, aby sa jeho suma od roku 2024 odvíjala od výšky priemerného dôchodku.

Vláda príspevok schválila

„Nakoľko túto právnu úpravu už nie je možné z technických dôvodov zrealizovať v tomto roku, navrhuje sa na preklenutie tohto obdobia vyplatiť dodatočný 13. dôchodok v sume 150 eur pre každého poberateľa dôchodkovej dávky, a to ešte v decembri 2023,“ priblížil v návrhu rezort práce.

Táto suma podľa ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD) zodpovedá časovému obdobiu, v ktorom tento rok pôsobí nová vláda. „Celková suma vynaložená na tento jednorazový príspevok je 220 miliónov eur, takže všetkým poberateľom dôchodkov dávame ešte v tomto roku o 220 miliónov eur navyše,“ zdôraznil po rokovaní vlády. Návrh ešte musí schváliť Národná rada (NR) SR. Účinnosť novely sa navrhuje dňom jej vyhlásenia.

Najnovšie články