Kontroverzná kniha princa Harryho pobúrila verejnosť. Vlastnú rodinu mal vymeniť za milióny dolárov

TASR

Foto: profimedia

Britský princ Harry čelil v piatok v súvislosti so svojou knihou spomienok kritike zo strany médií, komentátorov, armádnych veteránov či dokonca Talibanu. Buckinghamský palác sa k obsahu knihy, ktorá vopred unikla na verejnosť, nevyjadril. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Harryho memoáre nazvané Spare majú oficiálne vyjsť budúci utorok. V britských médiách však odhalenia z knihy dominujú po tom, ako sa tento týždeň dostala, hoci len nakrátko, omylom do predaja v Španielsku. Harry v knihe píše, ako ho jeho brat a následník trónu princ William pri hádke údajne zvalil na zem, ako prišiel o panictvo, bral drogy alebo zabil 25 ľudí počas vojenskej služby v Afganistane. Vyslúžil si za to odsúdenie i posmech, približuje AFP.

Foto: profimedia

Spor s kráľovskou rodinou

Kniha je najnovšou kapitolou v spore Harryho a jeho manželky Meghan s britskou kráľovskou rodinou. Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu sa v roku 2020 vzdali oficiálnych povinností a presťahovali do Kalifornie, odkedy uzavreli viacero lukratívnych zmlúv na vypovedanie svojho príbehu. Spisovateľ A. N. Wilson označil rozhodnutie Harryho vydať túto knihu za vypočítavé i zlomyseľné s tým, že výsledkom bude zvýšenie sympatií voči kráľovskej rodine, nie samotnému princovi.

Je to jeho pomsta?

Bulvárny denník The Sun uviedol, že Harry si zvolil „deštruktívnu, pomstychtivú cestu“ a vymenil vlastnú rodinu za milióny dolárov. V úvodníku mu odporučil počúvať výzvy priateľov, aby „pre vlastné dobro prestal“. Novinárka denníka The Guardian Gaby Hinsliffová konštatovala, že vydaním knihy princ prešiel od otázok „nepríjemného verejného záujmu“ k praniu špinavej bielizne na verejnosti. Harryho tvrdenie, že v Afganistane zabil 25 ľudí, a prirovnanie jeho tamojšej služby v armáde k odstraňovaniu figúrok zo šachovnice, označili mnohí za nevhodné.

Foto: TASR/AP

Rozhnevalo aj niektorých veteránov, podľa ktorých sa tým princ obrátil chrbtom aj k svojej armádnej rodine, pričom jeho vyjadrenia môžu „živiť džihádistickú propagandu“. V Afganistane vyjadrenie Harryho odsúdil hovorca vlády Talibanu i popredný líder tohto fundamentalistického hnutia Anas Hakkání, ktorý na sociálnej sieti uviedol: „Pán Harry. Tí, ktorých ste zabili, neboli šachovými figúrkami, ale ľuďmi.“ V čase, keď sa na Twitteri šíri hashtag #ShutUpHarry (Mlč, Harry), The Sun citoval zdroje blízke jeho otcovi kráľovi Karolovi III., podľa ktorých povedal, že ho synova kniha zarmútila. Palác však oficiálne stanovisko nevydal.