Tajomstvo dlhovekosti kráľovnej Alžbety: Tento jedálniček dodržiava už celé roky a každý deň pred raňajkami si dopraje …

KatkaR

Keď je reč o dlhom a zdravom živote, mnohé z nás začnú premýšľať nad tajnými receptami a elixírmi, babskými radami a zaručenými tipmi našich starých mám. Avšak, keď sa zamyslíme lepšie, kto by nám mohol poradiť lepšie ako žena, ktorá sa aj vo veku 91 rokov stále prezentuje ako usmiata, energická a štýlová dáma? Reč nie je o nikom inom než o najdlhšie vládnucej panovníčke Spojeného kráľovstva – kráľovnej Alžbete II. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Zatiaľ čo sa počas jej vlády zmenilo mnoho vecí vo svete, v jej osobnom živote, konkrétne v stravovaní, zostala väčšina nezmenená. Veď načo meniť niečo, čo sa jej počas dlhých rokov naozaj osvedčilo a nikdy nesklamalo? Nechajte sa inšpirovať jedálničkom Jej výsosti a popremýšľajte, či sa ním v ceste za zdravým a dlhým životom necháte inšpirovať i vy.

pinterest.com

Čaj so sušienkami pred raňajkami

Kráľovná začína svoj deň v skorých ranných hodinách, a to šálkou čerstvého čaju Earl Grey bez cukru, ku ktorému si dopraje zopár chutných sušienok.

pixabay.com

Cereálie a toast na raňajky

Typické raňajky Jej výsosti zahŕňajú ovocie a cereálie. Niekedy sa dokonca odmení aj toastom s džemom či marmeládou a pri veľmi zvláštnych príležitostiach si dopraje aj typické anglické miešané vajíčka s opečenou slaninkou a hľuzovkami.

pixabay.com

Pohár ginu pred obedom

Kráľovná si vraj pred obedom rada dopraje obľúbený koktejl v podobe ginu zmiešaného s Dubonnetom, ľadom a plátkom citróna.

pinterest.pt

Na obed (ani na večeru) žiadne sacharidy

Kráľovnej je obed servírovaný vždy o 13-tej hodine. Zvyčajne zahŕňa napríklad grilovanú rybu, ktorá je podávaná s prílohou v podobe špenátu či cukety alebo občajné grilované kura so šalátom. Britská kráľovná sa snaží vyhýbať sa konzumácii jedál obsahujúcich škroby a sacharidy, a preto na jej tanieri nanájdete zemiaky, ryžu ani cestoviny.

pinterest.pt

Popoludňajší čaj s koláčikom a sendvičom

Čaj, ktorý si kráľovná dopraje popoludní, zvyčajne sprevádza sladký a vláčny krémový zákusok, rovnako ako kráľovský čokoládový koláč z keksíkov, ktorý patrí medzi kráľovnine obľúbené. Podľa bývalého šéfkuchára má navyše kráľovná slabosť aj na sendviče, konkrétne na 2 druhy – sendvič s uhorkou, údeným lososom a vajcami, dochutený majonézou alebo šunkový s horčicou – samozrejme oba sú bez kôrky. Jej výsosť si tiež rada pochutná na malých džemových peniažtekoch – ide o chlieb s maslom a džemom, nakrájaný na malé krúžky.

pinterest.pt

Dobre pripravený steak na večeru

Kráľovná Alžbeta preferuje konzumáciu mäsa z miestnych fariem. Jej favoritom je gaelský steak, ktorý je podávaný s omáčkou z húb, smotany a whisky. Rovnako miluje nedeľnú pečienku a občas si dá aj jahňacie či pečené hovädzie mäso, rovnako ako mäso z tetrova alebo barana. Nech už ide o akékoľvek mäso, musí byť perfektne pripravené a naservírované. Hlavné jedlo je sprevádzané jahodami alebo broskyňami, ktoré sú vypestované v kráľovských skleníkoch na hrade Windsor.

pixabay.com

Pohár šampanského po večeri

Podľa niektorých zdrojov zakončuje kráľovná Alžbeta každý svoj deň pohárom šampanského vybranej značky (napr. Bollinger, Lanson či Krug).

pinterest.pt

Čokoláda ako slastné potešenie

Bývalý šéfkuchár kráľovskej rodiny tvrdí, že kráľovná Alžbeta miluje čokoládu a dokonca sa sama nazýva čokoholičkou. Jej obľúbená je horká čokoláda.

pixabay.com

Ako vidíte, jedálniček kráľovnej nie je až taký prísny, ako by sme si možno mysleli. Bývalý kráľovský šéfkuchár McGrady tvrdí, že kráľovná nie je až tak zaťažená na dodržiavanie prísnej diéty, ako na prechádzky so svojimi psami či jazdy na koni – obom týmto činnostiam sa pravidelne venuje. Tajomstvo dobrého a pevného zdravia kráľovnej Alžbety teda možno netkvie iba v jej jedálničku, ale skôr v kombinácii zdravej stravy s aktívnym pohybom. Čo si myslíte vy?

Pozri aj: 8 pravidiel skutočnej kráľovnej kuchyne: Moje cestoviny sa vždy lepili a rozvarili. Potom som objavila tento trik a sú vždy vynikajúce

Katuš, brightside.me

Najnovšie články