Lekári objavili nové symptómy ochorenia COVID-19. Hovoria, že môže ísť o príznaky nakazenia sa

SITA

Foto: TASR/AP

Každý, kto v dnešných dňoch začne zrazu pociťovať stratu čuchu a chuti, by mal zbystriť pozornosť. Minimálne a preventívne by si mal nariadiť aj domácu karanténu, uvádza britská BBC.

Článok pokračuje pod videom ↓

Strata čuchu a chuti

Stále viac pacientov či ľudí v domácej karanténe, ktorí mali pozitívne testy na koronavírus, sa sťažuje na stratu čuchu a chuti. Je ich tak veľa, že podľa britskej BBC môže ísť o ďalší príznak pravdepodobného nakazenia sa koronavírusom.

Prudký nárast ľudí sťažujúcich sa na stratu čuchu a chuti, odborne nazývanú anosmia, hlásia lekári z mnohých krajín. Patrí sem vrát Veľká Británia, Spojené štáty, Nemecko či Južná Kórea. Podľa BBC na jednej strane nejde o nič prekvapivé. Anosmia je častým sprievodným javom aj pri bežných vírusových ochoreniach.

Mali by absolvovať test a byť preventívne v karanténe

Na druhej strane platí, že každý, kto v dnešných dňoch začne zrazu pociťovať stratu čuchu a chuti, by mal zbystriť pozornosť, a minimálne si nariadiť domácu karanténu.

Podľa americkej komory otorinolaryngológov by bolo určite vhodné ľudí, ktorí sa sťažujú na náhlu stratu čuchu a chuti, podrobovať testom na koronavírus. Nemeckí špecialisti upozorňujú, že stratu čuchu a chuti pociťujú až dve tretiny ľudí s pozitívnymi testami na koronavírus.

Neviditeľní nosiči ochorenia

A z Južnej Kórey pochádza dôležitý údaj, že spomedzi ľudí, ktorí mali pozitívne testy na koronavírus, no zároveň nepociťovali žiadne vážnejšie príznaky, trpeli až dve tretiny práve stratou čuchu a chuti.

Foto: TASR/AP

To, že ľudia budú brať náhle objavenie sa anosmie odteraz veľmi vážne a naordinujú si domácu karanténu, môže podľa britských odborníkov významne zredukovať počet ľudí, ktorí sú nakazení koronavírusom, no nevedia o tom a tak rozširujú vírus ďalej.

Hlavnými príznakmi nákazy koronavírusom podľa BBC naďalej zostáva vysoká teplota a neustávajúci kašeľ, konkrétne taký, ktorý trvá viac ako hodinu, prípadne sa u človeka objavia najmenej tri záchvaty kašľa v priebehu 24 hodín.