Lekárom z Prahy sa podarilo niečo neskutočné: Bábätku odstraňovali nádor ešte keď bolo v maternici

Kristína Hagarová

Foto: Facebook (Centrum fetální medicíny ÚPMD Praha)

Medicína ide míľovými krokmi dopredu a v súčasnej dobe lekári naozaj dokážu čokoľvek. Dôkazom je aj prípad z Čiech, kedy začali doktori bojovať o život dieťatka ešte v maternici.

Ako informuje portál TV Nova, lekárom z Ústavu pro matku a dítě v pražském Podolí sa podaril neuveriteľný výkon. Bábätku, ktoré malo veľký nádor na kostrči, začali pomáhať ešte v maternici, aby sa mohlo vyvinúť do váhy potrebnej na pôrod a prežitie. Rodičia malej Miriam sa dozvedeli, že diagnóza, ktorou dieťatko trpelo, sa volá sakrálny teratóm a ide o nádor, ktorý rastie blízko kostrče. Častejšie sa objavuje u dievčat a jeho rozmery sú obrovské.

Väčšinou sa nádor monitoruje a lekári odporúčajú pôrod cisárskym rezom, tento raz však mali obavy, aby neskomplikoval celý priebeh tehotenstva. Doktori sa tým, čo sa im podarilo, pochválili na svojom Facebooku. Nádor sa vďaka laseru podarilo zmenšiť jeho objem o polovicu, išlo pritom o prvú vnútromaternicovú operáciu tohto typu v Čechách a na Slovensku. Nádor vážil aj po zmenšení 1,2 kilogramu. Miriam prežila a po pôrode si ju zobrali pod záštitu detskí chirurgovia. V súčasnosti sa jej vodí bez väčších problémov.

0
Komentovať