Vyzerá ako záhradný domček a má len 26 m². Keď však uvidíte, ako vyzerá vo vnútri, nebudete veriť vlastným očiam!

Banana

Mnoho z nás si zvykne posťažovať, ako by sa nám žilo lepšie, ak by sme mohli bývať vo väčšom. Veľký dom, veľká záhrada, prípadne terasa či balkón sú takmer vo všetkých predstavách. No potrebujeme skutočne také obrovské priestory? Nevystačíme si aj s menším množstvom vecí, ktoré sú pre náš život nevyhnutné? Architekt a dizajnér Chris Heininge je šikovný muž, ktorý dokázal, že i na zjavne malej ploche sa dá žiť plnohodnotný život. Jeho rozkošný malý dom vyzerá ako záhradný domček, no vo vnútri vás ohromí svojou útulnosťou a perfektným proporčným riešením.

tinyhouse.heininge.com

Kto povedal, že dom musí byť obrovský? Ak ste skromný a nevediete tak konzumný život, pokojne si vystačíte aj s menším priestorom. Jednoduchý štýl života, minimalizmus v architektúre i dizajne a vlastnenie nevyhnutných vecí je typické najmä pre ázijské kultúry. Práve návšteva Japonska inšpirovala Chrisa Heininga mnatoľko, že sa kúsok z tejto krajiny pokúsil preniesť i do svojej vlasti.

tinyhouse.heininge.com

Aj Chrisovi rodičia a bratia pracovali na návrhoch a stavbe domov v Oregone, Washingtone a Arizone. Možno práve preto mal vždy k stavebníctvu a architektúre blízko aj Chris. 20 rokov, ktoré strávil v Hong Kongu, Indii a Japonsku ho skutočne ovplyvnilo. Najmä japonský cit pre minimalizmus a funkčné využívanie čo najmenšieho priestoru sa prenieslo do Chrisovho nasledujúceho projektu.

Malý domček, ktorý má obytnú plochu len 26 metrov štvorcových, ukrýva všetko, čo by mal dom mať. Nájdete v ňom vstupný priestor s pohovkou, ktorá sa v prípade potreby zmení na rozťahovaciu posteľ pre hostí. Priestor je opticky väčší najmä vďaka presvetleniu oknom a krásnymi zaťahovacími dverami jasne nesúcimi odkaz na japonskú kultúru.

tinyhouse.heininge.com

Kuchynský kútik obsahuje všetky potrebné spotrebiče a dokonca tu nájdete aj menší jedálenský stôl a televíziu.

tinyhouse.heininge.com
tinyhouse.heininge.com

Aj na schodoch vidno, že celý dom je premyslený do najmenších detailov. Pod schodami sú šikovne schované úložné priestory v podobe zásuviek. Nechýba tu ani mini krb, ktorý dotvára príjemnú atmosféru domova.

tinyhouse.heininge.com

Spálňa sa nachádza na druhom poschodí a širokú manželskú posteľ z oboch strán dopĺňajú akési komody, ktoré sú vhodným úložným priestorom.

tinyhouse.heininge.com

Nemusíte sa báť ani o chýbajúce hygienické zariadenie. Všetok komfort je na mieste a okrem toalety sa môžete pokojne osprchovať.

tinyhouse.heininge.com
tinyhouse.heininge.com

Tento nápad a prevedenie, ktorý Chris vyčíslil na takmer 60-tisíc dolárov, si teraz môžu objednať rôzni záujemcovia. Dokázali by ste žiť v takomto dome alebo by ste sa cítili stiesnene? Pokojne nám dajte vedieť v komentároch.

Pozri aj: Môj známy si hneď 1. decembra vyzdobil terasu svojho domu. Túto zimnú rozprávku chodia obdivovať všetci z okolia!

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), tinyhouse.heininge.com

Najnovšie články