Matky by mohli získať nový daňový bonus v sume 100 eur mesačne. Splniť musia túto podmienku

TASR

Foto: unsplash

Matky detí do 15 rokov by mohli získať nový daňový bonus v sume 100 eur mesačne. Vďaka tomu by platili nižšiu daň z príjmu. Navrhuje to skupina poslancov z opozičného hnutia Slovensko v novele zákona o dani z príjmov, ktorú predložili do Národnej rady (NR) SR.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nárok na nový bonus by mala podľa návrhu matka vyživovaného dieťaťa, ktoré s ňou žije v domácnosti, do dovŕšenia 15 rokov. Uplatniť by ho mohla na príjem zo závislej činnosti alebo príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti. Daňový bonus na matku by sa dal uplatniť spolu s tradičným daňovým bonusom, ako aj daňovým bonusom na zaplatené úroky z úveru na bývanie.

Ženy zarábajú menej ako muži

Ak by bola daň matky nižšia ako súčet týchto bonusov, rozdiel by jej mal správca dane vrátiť ako preplatok. Predkladatelia návrhu upozornili, že matky zvyknú mať výrazne nižšie mzdy ako muži a ženy bez detí.

Pripomenuli, že podľa posledných údajov majú ženy na Slovensku o 16,6 % nižšie mzdy ako muži, pričom priemerný rozdiel v Európskej únii je 12,7 %. Slovenská republika je v tejto štatistike až na 23. mieste v rámci EÚ.

Kariéru prerušia kvôli rodine

Najnovšie články