9 jednoduchých tipov, ako ostať zdravý po celý život. Cvičenie 6-10-20 vás zbaví stresu už za tri dni

VeroniT

Byť zdravý je vlastne celkom jednoduché. Pohyb, spánok, správna výživa a niektoré ďalšie kroky sú súčasťou takzvaného ”zdravotného vzorca”. My vás s ním zoznámime a bližšie si jednotlivé kroky vysvetlíme. 

Článok pokračuje pod videom ↓

 #9 tisíc krokov

pixabay.com

Každý vie, že primeraná fyzická aktivita je užitočná. Nie každý si však uvedomuje minimálnu hranicu tejto aktivity, ktorá nám umožní dlhé roky udržovať zdravie. Podľa vedcov by sme mali prejsť denne minimálne 9 000 a priemerne 10 000 krokov. A to najmä vtedy, keď máme sedavé zamestnanie. Skúste do svojho dňa zaradiť prechádzku v parku alebo jednoducho prejdite pešo z práce až domov. Telo vám za to poďakuje. Nezabúdajte však, že prechádzka nenahradí ani tréning v telocvični ani večerný beh.

#8 hodín spánku

pixabay.com

V rôznych vekových kategóriách človek potrebuje iný počet hodín spánku, aby sa cítil spokojne. Takže deti by mali spať 14-17 hodín denne a dospievajúci 8-10 hodín denne. Dospelí ľudia by mali spať 7-8 hodín denne.

Ani nadmerné vyspávanie však nerobí dobre vášmu telu. Ľudia, ktorí spia denne viac ako 7-8 hodín, sú vo väčšej miere vystavení infarktu.

#7 pohárov vody

pixabay.com

Dokonca aj mierna dehydratácia môže zmeniť vašu náladu, spôsobiť únavu a schopnosť jasne uvažovať. Preto sa odporúča piť okolo 7-8 pohárov čistej vody za deň. Tento indikátor sa môže líšiť v závislosti od toho, čo robíte. Je zrejmé, že počas športu budete chcieť piť viac, alebo napríklad v chladnom počasí menej.

#6 minút meditácie

pixabay.com

Denná meditácia po 10 minútach pomáha vyhnúť sa nepotrebným duševným „putovaniam“. Táto prax je obzvlášť účinná pre ľudí náchylným na rušivé myšlienky, ktoré sa opakujú každý deň. Začiatočníci môžu začať cvičiť kratšie, spočiatku bude stačiť aj 6 minút denne. Potom začnite zvyšovať čas.

Denná 25-minútová meditačná prax umožňuje znížiť úroveň stresu za 3 dni. Takže ak máte problémy, ktoré nemajú koniec, meditujte. Samozrejme, problémy sa nevyriešia samé, ale sa na ne budete vedieť pozrerať z iného uhla.

#5 kusov ovocia a zeleniny denne

pixabay.com

Ovocie a zelenina musia byť zahrnuté do  jedálnička človeka, ktorý chce zostať zdravý po mnoho rokov. V priemere by sme mali konzumovať najmenej 5,2 dávok ovocia a zeleniny denne, aby sme znížili riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, mŕtvice, rakoviny a predčasnej smrti.

Nová štúdia hovorí, že počet porcií sa môže zvýšiť na 8. V tomto prípade sa riziko ochorení ešte zníži.

#4 prestávky na odpočinok

pixabay.com

Počas pracovného dňa by sme nemali mať len jednu hodinovú pauzu, ale rozdeliť si ich na niekoľko kratších prestávok. V ideálnom prípade by ich počet mal byť 4.

V tomto prípade sa budete pohybovať viac, čo je užitočné pre cievy. Je tiež dokázané, že aj po krátkej prestávke sa zvyšuje produktivita človeka.

#3 jedlá

pixabay.com

Môžete jesť trikrát denne a pomedzi to sa osviežiť malými drobnosťami.

Niečo zjesť by ste mali každé 3-4 hodiny, čo umožňuje telu a mozgu poskytovať konštantný tok živín, aby ľudia necítili hlad, ale aby sa ani neprejedali.

#2 hodiny bez telefónu

pixabay.com

Smartphone a tablety by sa nemali používať 2 hodiny pred spaním. Negatívne ovplyvňujú jeho kvalitu a množstvo vzhľadom na svetlo vyžarované elektronickými zariadeniamiZ tohto dôvodu množstvo melatonínu produkované pred spaním klesá.

Najlepšie pred spaním je čítať nejakú dobrú knihu. Nie však elektronickú!

#1 tréning

pixabay.com

Ako sme už povedali, 10 000 krokov denne neznamená vynechať iné fyzické cvičenia. Výskumníci sú presvedčení, že každodenné tréningy by sa mali trvať minimálne pol hodinu. V tomto prípade sa budete cítiť oveľa lepšie a po chvíli sa tieto cvičenia stanú užitočným zvykom.

Napíšte nám do komentárov, ako si vy predstavujete zdravý životný štýl.

Pozri aj: Týmito kúskami nikdy nič nepokazíte. 14 vecí, ktoré môžete nosiť v každom veku

zdroj: babskeveci.sk (VeroniT)