8 vecí, ktoré by mala vedieť každá žena. Takto sa mení menštruácia s pribúdajúcim vekom

KatkaR

Tak, ako sa s vekom mení naše správanie, štýl obliekania či naše postavenie v spoločnosti, tak sa spolu s ním mení aj náš menštruačný cyklus. Keď sme boli mladšie a okrem menštruácie nás trápili aj prvé lásky a nepríjemné akné, boli sme rady, keď nás naša červená priateľka občas obišla a nenavštevovala nás pravidelne. No čím sme staršie, tým viac si uvedomujeme jej význam v našom  živote. Keď ju máme, je pravdepodobne všetko v poriadku a sme zdravé ako rybičky. No čo keď nás jej nepravidelnosť či intenzita začne trápiť aj vo vyššom veku? Pravdepodobne si hneď začneme myslieť, že niečo nie je v poriadku. 

Článok pokračuje pod videom ↓

No nie je to celkom pravda. Zmeny v menštruačnom cykle často nie sú dôsledkom tehotenstva, rakoviny ani žiadneho iného vážneho ochorenia. Podľa Alyssy Dweckovej, praktikantky a asistentky klinického profesora pôrodníctva a gynekológie v Mount Sinai, je to jednoducho dôsledok toho, že starneme! “Medzi doktormi existuje nepísané pravidlo, ktoré hovorí, že ženský cyklus má tendenciu meniť sa počas desaťročí,“ hovorí Alyssa. “Váš cyklus je často indikátorom toho, čo sa deje s vaším zdravím a vo vašom živote a medzi vaším 20., 30. a 40. rokom života je množstvo zmien.“

Vaša perióda je závislá od hormónov, takže čokoľvek, čo môže nejakým spôsobom rozkolísať ich hladinu – napríklad stres, zdravotné problémy, životné alebo telesné zmeny, atď. – môže narušiť alebo spôsobiť zmeny vo vašom pravidelnom cykle. Prinášame vám zoznam vinníkov, ktorí teoreticky môžu stáť za problémami či zmenami vo vašom cykle.

#1 Začali ste brať novú antikoncepciu

pixabay.com

Dievčatá v pubertálnom veku často začínajú užívať svoju prvú antikoncepciu. Tým šťastnejším z nich sa podarí trafiť tú správnu hneď na prvý pokus, no väčšinou to nie je také jednoduché. Nafúknuté brucho, nepríjemné akné či dokonca depresie – to všetko sú príznaky, ktoré často sprevádzajú začiatky užívania novej antikoncepcie.

O výskyte týchto problémov sa dievčatá väčšinou poradia so svojím gynekológom. Okrem nich sa však môže stať, že pri nasadení novej antikoncepcie začne váš cyklus štrajkovať, prípadne bude vaša menštruácia slabšia alebo sa vôbec neobjaví.

#2 Ste v strese

pixabay.com

Stres môže byť jedným z hlavných faktorov, ktoré narúšajú normálny priebeh vašej menštruácie. Stresové hormóny totiž zabraňujú priechodu signálu z mozgu do vaječníkov. Typy stresových situácií vám pravdepodobne nemusíme opisovať, keďže sa s nimi stretávame takmer denne, a to už od obdobia dospievania. Získanie novej práce, stres v práci, prípadný vyhadzov, začatie nového vážneho vzťahu, rozchod s partnerom, rodinné či osobné problémy – to všetko sú životné situácie, ktoré jednoducho musíme znášať. A ich následky tiež!

#3 Máte syndróm polycystických vaječníkov

Syndróm polycystických vaječníkov (Polycystic Ovary Syndrome – PCOS) je u žien bežná situácia, kedy je v tele narušená hormonálna rovnováha. Jedným z hlavných príznakov ochorenia je i nepravidelná menštruácia, ktorá sa môže prejaviť buď predĺženými cyklami, kedy vaša menštruácia nie a nie skončiť, alebo vynechávaním cyklov. Ďalšími príznakmi môže byť okrem iného i rast ochlpenia na tvári alebo vznik, resp. zhoršujúce sa akné.

#4 Máte fibroidy, polypy alebo myómy

pixabay.com

“Menštruácia môže byť indikátorom vášho zdravia a 30. rok života je časom, kedy sa môžu objaviť rôzne zdravotné komplikácie,“ vysvetľuje Dwecková. Jednými z najčastejšie sa vyskytujúcich sú napríklad fibroidy, polypy alebo nezhubné nádory v maternici, tzv. myómy. Všetky z nich sú liečiteľné a pomerne bežné, no môžu spôsobiť, že vaša menštruácia bude bolestivejšia a intenzívnejšia než v minulosti.

#5 Máte malé dieťa (alebo dve)

Ak vaše biologické hodiny v posledných rokoch neodbytne tikali a okolo 30-ky ste sa rozhodli konečne ich utíšiť, môže to ovplyvniť váš cyklus. Môže to chvíľku trvať, kým sa všetko opäť vráti do normálu, najmä keď dojčíte. Samozrejme, nepravidelnosť cyklu nemusí byť nutne spojená iba s tehotenstvom, ale môže sa objaviť i v období, kedy sa snažíte otehotnieť. Tu znova nachádzame prepojenie so stresom, ktorý zažívate počas “snaženia sa,“ a to najmä v prípade, kedy sa vám otehotnieť nedarí.

#6 Prechádzate menopauzou

https://www.instagram.com/p/BdeyiboFnHb/?tagged=menopause

Nič netrvá večne, a to platí i pre vašu menštruáciu. Teraz si možno pomyslíte, že vás sa to ešte nemôže týkať, ste predsa ešte mladá, určite to neprišlo tak rýchlo! Ale pravdou je, že zmeny, ktoré so sebou menopauza prináša, sa môžu začať prejavovať už 10 rokov pred jej príchodom. “Môžete očakávať kolísanie vášho cyklu, tiež vynechanie alebo naopak príliš dlhé trvanie menštruácie,“ vysvetľuje Dwecková. Za tieto zmeny môžete “ďakovať“ vašim hormónom, a to najmä dvom z nich – estrogénu a progesterónu.

#7 Aktívne športujete

View this post on Instagram

👶TimePoor Toddler Workout👶This is a 12 minute full body weighted workout 👶Logan loves copying the moves. (he is 20 months now – how fast does time 🏃🏽‍♀️fly) : 1:Weighted burpred 2: Lateral lunges with 1 weight 3: Wide to narrow squat thrusts to standing 4:Plie squats 5: Renegade row 6:Should row on step 7:Step sprints 8:Tricep Dips 9:Press ups 10:Straddle runs 11:Lateral Squats 12:Bunny Hops :Much fun to do for you and your little one 🙂 : : :#momfit #mummyfitness #fitnesspilates #dowhatyoucan #Kickstart #pilates #postnatalfitness #mumsandtots #mommyblogger #liftlean #groupexercise #fitmum #toddler #toddlersofinstagram #menopause #mummy #mumlife #fitmum #fitmummy

A post shared by Rachel Holmes – Fitness Expert (@rachellholmes) on

Zmeny vo vašom životnom štýle môžu podľa Dweckovej v nemalej miere zasahovať do pravidelnosti a intenzity vášho cyklu. Kým si vaše telo zvykne na aktívny pohyb, najmä v prípade, že ste sa väčšinu vášho života nevenovali žiadnemu športu ani posilňovaniu, chvíľku mu to potrvá. Zmeny vo vašom cykle však určite nie sú dôvodom na to, aby ste to so športom vzdali, práve naopak. Skúsenosti niektorých žien hovoria samy za seba – aktívne športovkyne majú často menej bolestivú i menej intenzívnu menštruáciu a rovnako ľahší pôrod než ženy, ktoré sa športu nevenujú.

#8 Rakovina

pixabay.com

Samozrejme, zmeny v menštruačnom cykle môžu byť skutočne aj indikátormi nejakého serióznejšieho problému. “Rakovina maternice je niečo, na čo nesmieme zabúdať,“ hovorí Dwecková. Ak sa vám vaša menštruácia zdá byť skutočne zvláštna, či už svojou intenzitou alebo dĺžkou trvania, určite neváhajte vyhľadať svojho lekára.

Z vlastných skúseností vieme, že neexistuje nič také ako “typický menštruačný cyklus“. Väčšinou prichádza každých 21 až 36 dní, a trvá od niekoľkých dní až po celý týždeň. U každej z nás je to jednoducho inak. Ak náš cyklus nie je presný ako švajčiarske hodinky a sem-tam nám menštruácia pár dní mešká, prípadne ju dostaneme skôr, nie je to ešte dôvod na paniku. Ako vidíte, existuje množstvo dôvodov, ktoré sa objavujú spolu s tým, ako starneme a je to teda úplne prirodzené.

Samozrejme, ak máte vážne obavy, silné bolesti, špinenie, nevydržateľný predmenštruačný syndróm alebo krvácate mimo vášho cyklu, neodkladajte návštevu vášho gynekológa.

Máte skúsenosti s vyššie uvedenými možnými príčinami nepravidelnosti menštruačného cyklu? Počuli ste prípadne o nejakých iných dôvodoch? Podeľte sa s nami v komentároch.

Pozri aj: Toto je 10 zaujímavých faktov a dôvodov, prečo sú ľudia narodení v januári šťastnejší, ako iní. Bod č. 6 ma skutočne prekvapil!

zdroj: babskeveci.sk (Katuš), redbookmag.com

Najnovšie články