Milovala ju každá žena. Vo veku 94 rokov zomrela svetoznáma autorka romantických bestsellerov

TASR

zdroj: Gate Television Productions

Vo veku 94 rokov zomrela svetoznáma autorka romantických bestsellerov Rosamunde Pilcherová. Britská spisovateľka zomrela v škótskom Dundee, kde bývala, na následky mozgovej príhody.

Článok pokračuje pod videom ↓

Medzi Pilcherovej najznámejšie diela patrí román Hľadači mušlí (The Shell Seekers) z roku 1988. Po celom svete sa ho odvtedy predalo viac ako päť miliónov výtlačkov; kniha bola preložená do zhruba 15 jazykov.

Pilcherová od začiatku svojej spisovateľskej kariéry v roku 1949 napísala 28 romantických románov, ktoré sa tešili obľube najmä u žien, ako aj početné poviedky. Aktívnu kariéru ukončila v roku 2000, keď vydala posledný román Zimný slnovrat.

Pilcherová sa narodila 22. septembra 1924 v dedinke Lelant v Cornwalle v Spojenom kráľovstve. Vyrastala v romantickom prostredí skalnatého pobrežia lemovaného rozľahlými pasienkami, ktoré neskôr premietla do takmer všetkých svojich diel. Odmalička milovala literatúru a nestarnúce príbehy o láske.

Spočiatku nádejná autorka publikovala pod pseudonymom Jana Frazer, až v roku 1955 začala tvoriť pod vlastným menom. Prvé poviedky jej vyšli ako osemnásťročnej. Počas druhej svetovej vojny pracovala mladá spisovateľka pre armádu. V tom čase stretla dôstojníka Grahama Pilchera, za ktorého sa v roku 1946 vydala. „Ľudia dnes od manželstva veľa očakávajú. V skutočnosti je to len nové veľké zamestnanie“, vyjadrila sa najúspešnejšia autorka sentimentálnych románov pre ženy. Manželia sa presťahovali do škótskeho mesta Dundee a Pilcherová si popri úlohe manželky začala plniť i svoje spisovateľské sny. Sama sa niekoľkokrát vyjadrila, že písanie kníh bolo únikom z jej denného života a zachránilo jej manželstvo.

Jej prvým románom bol príbeh o dievčine hľadajúcej svojho otca s názvom Sleeping Tiger (Spiaci tiger, 1967). Nasledovali knihy The Empty House (Pustý dom, 1973), Under Gemini (V znamení blížencov, 1976), Wild Mountain Thyme (Divoký tymian, 1979) a The Carousel (Kolotoč, 1982). Veľký úspech dosiahla autorka s rodinnou ságou The Shell Seekers (Hľadačí mušlí, 1988). Román o bohatom živote dcéry známeho maliara snažiacej sa zachrániť narušené rodinné vzťahy zaujal viac ako päť miliónov čitateliek po celom svete. Aj ďalšie Pilcherovej romány September (September, 1990), Coming Home (Návrat domov, 1995) či Winter Solstice (Zimný slnovrat, 2000) sú plné romantickej a osudovej lásky.

Mnohé jej knižné diela a poviedky sa dočkali aj filmových adaptácii. Rosamunde Pilcherová s manželom vychovala štyri deti. V matkiných šľapajach kráča syn Robin Pilcher, ktorý je románopiscom. V roku 2002 autorke udelila britská kráľovná Alžbeta II. Rád britského impéria.