Mnohé mamičky si môžu prilepšiť. V hre je schválenie dôležitého príspevku pre mladých rodičov

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Mnohé ženy, ktoré sa stanú mamičkami tesne po strednej alebo vysokej škole, majú problém. Keďže nemajú dosť zaplatených odvodov, nemôžu získať od Sociálnej poisťovne žiadne peniaze. To by sa však malo zmeniť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál TV Noviny, návrh, ktorý je pred schválením v parlamente, sľubuje týmto mamičkám materské aj vyšší rodičovský príspevok. Mladé mamičky, ktoré otehotnejú počas štúdia, to nemajú s peniazmi jednoduché. Pokiaľ robili krátko alebo vôbec, nemajú nárok na materské.

Materské by mali dostať aj absolventky

Po pôrode dostanú 300-eurový rodičovský príspevok od úradu práce, a to je všetko. Portál informoval aj o prípade jednej Slovenky, ktorá dostávala 300 eur, pričom ľudia, ktorí pracovali, dostávali 400 eur a materské. Práve poslanci SaS posunuli do parlamentu novelu, ktorá by mala mladým mamičkám pomôcť.

Foto: unsplash

Okolité štáty ponúkajú viac

Okolité štáty pritom absolventkám vyplácajú viac peňazí. Návrh poslancov v prvom kole v parlamente prešiel a ak ho poslanci schvália, od roku 2024 sa bude absolventkám rátať do potrebných 270 dní poistenia aj škola. Podľa Vladimíry Marcinkovej bude stačiť zamestnať sa na pár dní alebo mesiacov a úspešne ukončiť štúdium, aby sa žene nárok na materské zarátal.

Mnohí poslanci nesúhlasia

Najnovšie články