Mnohí rodičia si vydýchnu. Ministerstvo práce tejto skupine poskytne príspevok 200 eur

TASR

Foto: Pexels

Zvýšenie príplatku k príspevku na opatrovanie detí, pomoc s financovaním odľahčovacej služby, rozšírenie projektu rodinných poradní a posilnenie včasnej intervencie pre rodičov s najmenšími deťmi. Tieto riešenia by mali čo najskôr pomôcť rodičom zdravotne znevýhodnených detí. Informoval o tom vo štvrtok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) po rokovaní Okrúhleho stola k tejto téme.

Článok pokračuje pod videom ↓

Okrúhleho stola sa okrem predstaviteľov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR zúčastnila aj komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská, zástupkyne organizácií zastrešujúcich deti so zdravotným znevýhodnením, ako aj Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Cieľom bolo podľa Tomáša nielen diskutovať, ale hľadať konkrétne riešenia.

„Po prvé zvyšujeme príplatok k príspevku na opatrovanie detí zo 100 eur na 200 eur, teda zdvojnásobujeme tento príplatok. Druhá dôležitá vec, ktorú chceme oznámiť je, že MPSVR cez eurofondový projekt pomôže financovať odľahčovaciu službu,“ priblížil minister práce.

Foto: Image by prostooleh on Freepik

Odľahčovacia služba

V prípade pobytovej odľahčovacej služby sa prefinancuje 30 kalendárnych dní, počas ktorých môžu rodičia umiestniť svoje dieťa do pobytového zariadenia a odľahčiť tak svoju životnú situáciu. Z eurofondov sa podporí aj domáca a ambulantná forma tejto služby, a to v rozsahu 20 hodín za 30 dní, vyčíslil Tomáš. „Odľahčovacia služba je v kompetencii miest a obcí, ale mestá a obce sa boria s nedostatkom prostriedkov aj personálu na to, aby túto službu efektívne poskytovali,“ vysvetlil.

Tretie konkrétne opatrenie, ktoré má pomôcť rodinám so zdravotne znevýhodnenými deťmi, je už skôr predstavený projekt rodinných poradní. V súčasnosti pilotne funguje päť takýchto poradní, do konca budúceho roka by ich malo byť 46 po celom Slovensku. „Poskytovať sa v nich bude predovšetkým psychologické poradenstvo, ale aj sociálne a právne poradenstvo,“ priblížil minister.

Foto: Pexels

Včasná intervencia

Štvrtý bod, na ktorom sa zhodli účastníci okrúhleho stola, je cez eurofondový projekt posilniť včasnú intervenciu pre rodičov s deťmi od 0 do 7 rokov. „Je to naozaj veľmi ťažký začiatok pre takýchto rodičov, keď majú zdravotne ťažko postihnuté dieťa. Tento eurofondový projekt ideme využiť na to, aby sme zvýšili počet pracovníkov včasnej intervencie, aby sme mohli čo najviac rodín pokryť touto včasnou intervenciou,“ zhodnotil Tomáš.

Projekty aj potrebné legislatívne zmeny sa podľa neho spustia tak rýchlo, ako to pôjde. Všetky opatrenia budú pritom platiť do 1. januára 2026, kedy má byť spustená komplexná reforma v sociálnych službách. Jej súčasťou bude aj riešenie problému rodín so zdravotne ťažko postihnutými deťmi, avizoval minister.

Úrady upozorňujú

Najnovšie články