Moje jahody boli malé, neveľmi sladké a po odtrhnutí sa rýchlo kazili. Potom mi susedka poradila tieto triky a odvtedy vyzerajú ako z učebnice!

Monizz

Sezóna jahôd sa rozbehne už čoskoro, no ešte stále máte dostatok času svoje jahôdky vylepšiť. Sladké, voňavé a krásne môžu byť len vďaka jednoduchému zlepšováku. Nekupujte jahody v obchodoch a nelámte palicu nad tými so záhrady len preto, že nevyzerajú ukážkovo. Aj tento problém má totiž riešenie!

1
takprosto.cc

Najlepší čas, kedy jahodám poskytnúť starostlivosť, je začiatok jari. Ak ste po zime zabudli jahodám zrušiť „posteľ“ z opadaného lístia, nevešajte hlavu. Všetko sa dá napraviť, no k budúcej sezóne si pamätajte, že toto je prvá vec, ktorú musíte urobiť, keď sa sneh definitívne roztopí.

Ukážkové plody

Vyčistite okolie jahôd, poberte preč prehnité, usušené či napadnuté lístky a nechajte len tie, ktoré sú zelené a zdravé. Aj za cenu, že vám budú zo zeme trčať nanajvýš tri. Starostlivo a opatrne prevzdušnite pôdu v okolí jahôd, aby mohli korene lepšie dýchať, dostávalo sa im viac tepla a jahody tak mali krajšie plody. Čo najskôr pôdu v okolí jahôd pohnojte. Najlepšie sú činidlá rozpustné vo vode alebo organické hnojivo.

2
takprosto.cc

Starý dobrý manganistan

Dôležitým bodom v starostlivosti o jahody skoro na jar – teda práve teraz – je zalievanie manganistanom draselným rozpusteným v horúcej vode. 250ml kvapaliny s manganistanom zahriatej na 60° C vylejte na každý jahodový kríček. Tento trik vám pomôže v boji proti škodcom, ale aj neduživosti jahôd. Jahody nebudú zakrpatené a takpovediac bez života. Namiesto toho sa vám urodia nádherné červené a sladké jahody, ktoré budú nielen voňať, ale aj chutiť.

4
takprosto.cc

Popol ako všeliek

Ak máte jahody, ktoré opakovane počas rodenia napáda nejaká choroba, vysporiadajte sa s týmto problémom na začiatku jari – teda teraz – a posypte jahody obyčajným popolom z dreva. Zničí škodcov aj choroby, ktoré jahody pravidelne napádajú. Popol môžete pokojne využívať aj ako prevenciu a posýpať ním kríčky aj počas kvitnutia či na jeseň.

3
takprosto.cc

V tomto videu uvidíte, ako zabezpečiť jahodám perfektnú starostlivosť.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

0
Komentovať