Moje zažltnuté vankúše, ktoré som nevedela vyprať, sú znovu krásne biele! Susedka mi poradila tento starý babský trik

Monizz

Je to nepríjemné. Zažltnuté vankúše nikoho nepotešia, o to menej, ak sú navyše nové. Niekedy sa stane, že sa jednoducho viac potíme a pod vymenenou voňavou obliečkou sa už po pár mesiacoch nachádza nepekný vankúš, pri ktorom by len málokto uveril, že je nový.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Aj na takýto problém však existuje malý babský trik a zo zažltnutých vankúšov môžu byť opäť tie nové snehobiele, do ktorých sa tak radi hodíme. V detstve nás učili, že keď vstaneme, mali by sme si po sebe upratať posteľ. Pekný zvyk však môže byť aj malým problémom, ak k ustieľaniu nepridáme aj vetranie.

pixabay.com

V posteľnej bielizni sa potom hromadia roztoče, ktoré spôsobujú kožné ochorenia, alergie či zápaly dýchacieho traktu. Čiže nestačí len ustlať, ale aj vyvetrať! A to každý deň. Pomôže vám to napríklad predísť žltnutiu spotených miest, pretože roztoče neznášajú vzduch. Keď budete pred ustieľaním vankúše aj vetrať, môžete si vankúše zachovať biele dlhšie.

Vetrať a prať

Všetko žltnutie spôsobujú malé potvorky, ktoré v našej posteľnej bielizni žijú. V ich vnútri je hotové peklo, milióny mikroorganizmov, ktoré nám v noci vnikajú do kože, nosa či vlasov sa tam množia a množia a tešia sa, že čerstvého mrazivého vzduchu sa tak ľahko nedočkajú.

pixabay.com

V takomto prípade je potrebné vankúše a nielen vyvetrať, ale aj pravidelne prať. Aby vám však výplň vankúše neklesla, prípadne sa nepolepila dokopy a po vypratí neostala len handra plná akýchsi nepodarených hrčiek, musíte vedieť, ako na to.

Budete potrebovať:

1 PL pracieho prášku

1 PL tekutého prostriedku na umývanie riadu

1 PL bielidla

½ ČL bóraxu

pixabay.com

Skôr, ako začnete vankúše prať, pozrite sa, čím sú naplnené. Prať však môžete prakticky všetky vankúše, pri páperových  treba byť trochu šetrnejší a riadiť sa radšej návodom nižšie. Do práčky dajte celú zmes vyššie uvedených prostriedkov. Zapnite režim prania v horúcej vode a pri určovaní teploty sa riaďte tým, čo máte napísané na štítku vankúša. Ak je maximálna možná teplota prania 30 stupňov, hocako sa vám to môže zdať neúčinné, poslúchnite. Výrobcovia vedia, prečo takúto teplotu uvádzajú. Ak na vankúši štítok náhodou nemáte, perte ho na priemernej teplote medzi 40-60 stupňami. Vypnite režim odstreďovania. Ten totiž najčastejšie spôsobuje hrudky, ktoré sa z vankúša stanú po vypratí. Vankúš vyžmýkajte ručne a zvyšok nechajte odkvapkať na sušiaku. Nezabudnite, že vankúše nikdy nevešajte smerom k zemi, ale ho položte na sušiak vodorovne! Keď vyschne, bude naozaj ako nový!

pixabay.com

Malým zlepšovákom proti hrudkám je aj pridanie niekoľkých tenisových loptičiek do práčky spolu s vankúšmi. Tie potenciálne hrozby tvorby hrudiek celkom rozbijú. A to doslova. Na záver nezabudnite starý trik – vankúše každé ráno pred ustlaním vyložte na balkón na čerstvý vzduch. Či je horúco alebo mrzne, vzduch vyženie potenciálne hrozby a vy nebudete musieť vankúš prať tak často. Vyskúšate? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Nekupujte viac drahé vianočné ozdoby! Táto žena vám ukáže, ako si svoj domov ozdobíte rozprávkovo aj za pár drobných

zdroj: babskeveci.sk (M)

Najnovšie články