Môžu piť ženy počas tehotenstva kávu? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Monika Miková

Foto: pexels.com

Očakávanie potomka je jedným z najkrajších období v živote ženy. Môže však priniesť i komplikácie, na ktoré radšej ani nechceme myslieť. Medzi zaujímavé „vedľajšie účinky“ tehotenstva patria i rôzne chute, alebo obmedzenia v stravovaní. Portál Women‘s health mag nedávno priniesol zaujímavé informácie ohľadom tehotenstva a kávy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Milovaný nápoj, ktorého sa veľa tehotných žien nechce vzdať. Káva! Je to, ale správne? Mnoho budúcich mamičiek pochybuje. Je to preto, že existuje veľa protichodných informácií o tom, či kofeín (všeobecne, nielen v káve) môže negatívne vplývať na zdravie plodu a teda ešte nenarodeného dieťaťa.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Organická Káva/Organic Coffee (@mallay_organicka_kava) on

Odborníci z oblasti stravovania, ale i gynekológie objasnili, či je skutočne potrebné, aby sa budúce maminy museli úplne vzdať svojho ranného energetického elixíru, lebo buďme úprimní, tehotenstvo je vážne vyčerpávajúce.

Všeobecne platí vyššie riziko

„Kofeín v tele môže zvýšiť krvný tlak a srdcovú frekvenciu“ hovorí poradkyňa pre zdravie žien Jessica Shepherd, zakladateľka Her Viewpoint. Pre ženu, ktorá nie je tehotná a je celkovo zdravá, je každodenné pitie kávy v poriadku. Problémom v tehotenstve môže byť vysoký krvný tlak, čo predstavuje riziko pre nízku pôrodnú hmotnosť. Dokonca sa vysoký krvný tlak rodičky spája s predčasným pôrodom, podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

„Kofeín môže prejsť i placentárnou bariérou, pričom predstavuje  pre malinký plod látku zložitú na spracovanie“ tvrdí Amanda Baker Lemein, dietetická poradkyňa pre WH v Chicagu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aislinn 🌴 Hawaii Photographer (@wildesparrowhawaii) on

Kofeín je diuretickou látkou (močopudnou- pozn. redakcie), čo môže v konečnom dôsledku dehydratovať organizmus. Pričom močenie počas tehotenstva je tak či tak frekventovanejšie. Veľa protichodných výskumov tvrdí rôzne veci. Všeobecne sa vedci zhodujú, že konzumácia viac ako 300 miligramov kofeínu denne môže zvýšiť riziko potratu a zhoršiť vývoj plodu. Potvrdila to aj správa WHO.

Primerané množstvo kávy je pre tehotné ženy neškodné. Mamička Baker Lemein sa vyjadrila nasledovne: „Ako tehotná, som sa nevzdala svojho denného rituálu a to šálky kávy a bolo by to smutné, keby som to zo strachu urobila.“

Čo je primerané množstvo?

200 miligramov kofeínu je hraničné množstvo. Túto radu podporuje aj Americká vysoká škola pôrodníkov a gynekológov, ACOG. Organizácia hovorí, že menej ako 200 miligramov kofeínu za deň netvorí faktor, spôsobujúci stratu, resp. poškodenie plodu. WHO posúva hranicu ešte vyššie, tvrdí, že tehotné ženy môžu piť denne až do 300 miligramov kávy.

Kde ešte kofeín nájdeme? 

  • Čaj (48 mg na šálku)
  • Čokoláda (30 mg na tabuľku tmavej čokolády)
  • Sóda (37 mg v 12 l fľaši) a i.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by chany 🍃✖️ (@_glueck.0hne.ende) on

Ak si nie ste istá poraďte sa so svojim gynekológom. Ak nechcete svojho lekára zaťažovať podobnými otázkami, tak choďte na kávu. Nepreháňajte to s ňou, ak ste unavená a máte čas, uprednostňujte spánok. Zaraďte do jedálnička zdravé potraviny bohaté na energiu-ovsené vločky, banán, jahody, uhorku a pod. Nezabúdajte na pitný režim.

Najnovšie články