Na Slovensko mieri orkán Diethalm. Meteorológovia vydali varovanie pred nebezpečným počasím

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Čakajú nás výrazné zvraty počasia. Po teplých dňoch prídu nebezpečné búrky, a tým sa všetko len začína. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Imeteo, najnebezpečnejšie počasie by malo prísť v sobotu. Takéto búrlivé počasie sme tu od začiatku roka nemali. Čaká nás mix meteorologických javov: orkán, búrky a vysoké teploty.

Prichádza k nám nebezpečné počasie

„Stred rozsiahlej tlakovej níže Diethalm už v noci postúpi cez Lamanšský prieliv smerom nad Nemecko a začne prinášať nebezpečné počasie. V celej západnej Európe od Britských ostrovov až po Sicíliu sa očakáva mimoriadne veterné počasie. Najvyššie nárazy by vietor mal dosahovať na pobreží Stredozemného mora, kde budú poryvy vetra atakovať rýchlosť aj 150 km/h,“ informuje portál.

Foto: archív TASR/AP

V piatok bude teplo

V našej oblasti bude veterno už v piatok popoludní, výrazná zmena na Slovensko príde už po polnoci. Vplyv orkánu Diethalm pocítime už v priebehu piatka, kedy k nám najprv vtiahne teplý vzduch, ktorý prinesie najteplejšie poludnie od začiatku roka. Na celom území môžeme očakávať teploty nad +10 °C, na západe sa budú teploty šplhať až k +20 °C. Potom sa však počasie začne zhoršovať.

Počítajte s búrkami

„Ovplyvňovať nás začne studený front, pričom sa začnú vytvárať búrky. Tie by mali udrieť predovšetkým na juhu a východe krajiny. Búrky by mohli byť aj pomerne výrazné, čo je vzhľadom k aktuálnemu ročnému obdobiu pomerne nezvyčajné. Nezvyčajná je však aj situácia. Ešte v piatok k nám bude prúdiť mimoriadne teplý vzduch od západu, no zároveň sa v druhej polovici popoludnia začne od severozápadu až severu natláčať veľmi studený, pôvodom arktický vzduch.“

Meteorológovia varujú