Najnižšie dôchodky a takmer žiadny nárok na dávky. Pre túto skupinu seniorov máme zlé správy, nie je však všetko stratené

Dana Kleinová

Foto: Pexels

Sociálna poisťovňa vypláca hneď niekoľko typov dôchodkov. Ich výška závisí od viacerých podmienok, no tie najmenšie má spravidla jedna skupina ľudí. 

Sociálna poisťovňa vypláca nielen starobný, ale tiež predčasný starobný, invalidný, vdovecký, vdovský a sirotský dôchodok. Pri všetkých z nich však musí potenciálny poberateľ najprv splniť podmienky, aby mal nárok na ich poberanie. V niektorých prípadoch však aj splnenie podmienok nezabezpečí, že človek bude v starobe zabezpečený, keďže mu Sociálna poisťovňa vyráta len minimálnu sumu dôchodku.

Foto: Pexels

Hrozí im nízky dôchodok

Starobný dôchodok je dôchodková dávka, ktorá je vyplácaná zo starobného poistenia a jej účelom je zabezpečiť poistencovi príjem v starobe. Nárok naň človeku vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku. Musí pritom získať aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia. Buď ho odvádzal zamestnávateľ, v prípade riadneho pracovného pomeru, alebo si ho človek platil sám ako osoba samostatne zárobkovo činná (SZČO), osoba dobrovoľne poistená, alebo ho v určitých prípadoch odvádzal za danú osobu štát.

Ako však upozorňuje portál Pravda, najnižšie dôchodky majú zväčša SZČO, keďže na ich výšku vplýva výška odvodov, ktoré si živnostník platí. Môže si tak platiť minimálne odvody, čo spôsobí, že má vyšší plat ako ľudia zamestnaní na pracovnú zmluvu, no táto situácia sa neskôr môže obrátiť v starobe. Minimálne odvody si podľa Sociálnej poisťovne platí okolo 80 percent živnostníkov a práve im hrozí v budúcnosti nízky dôchodok.

To však nie je všetko. SZČO navyše nemajú nárok na všetky vyplácané dávky. Podľa informácií Pravdy, SZČO neplatia poistné v nezamestnanosti, a preto nemajú automaticky nárok na dávku a to isté platí aj pri úrazovom poistení.

Aké možnosti má živnostník

Najnovšie články