AKTUÁLNE: Na Slovensku je 19 nových prípadov nákazy koronavírusom

SITA , TASR

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Na Slovensku je 19 nových prípadov nákazy vírusom COVID-19. K včerajšiemu dňu to bolo 186 pozitívnych vzoriek a 3332 negatívnych. Celkovo je u nás nakazených 204 osôb, pričom dnes pribudlo zatiaľ 19 prípadov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

O nových nakazených sa bude informovať vždy ráno a spätne k predchádzajúcemu dňu k pol noci. Vždy vás budeme informovať.

Odvolali predsedu Správy štátnych hmotných rezerv

Kabinet má hlasovať aj o odvolaní predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána Kičuru v súvislosti s konaním úradu pri zabezpečení ochranných zdravotníckych pomôcok, rovnako sa má zaoberať možnosťami pomoci pre ekonomiku a spoločnosť, postihnutými reštrikciami mimoriadnej situácie.

Kajetána Kičuru v noci odvolali. Kičura nemal dôveru vlády, vo svojej funkcii podľa predstaviteľov vlády konal nehospodárne, ohrozujúc verejný záujem aj zdravie obyvateľov.

Kostýmy zdravotníkov zo seriálov darujú nemocniciam

Výrobné štáby viacerých seriálov z lekárskeho či záchranárskeho prostredia sa rozhodli darovať tvárové masky a rúška, rukavice či oblečenie lekárom a zdravotníkom, ktorí ich majú v čase epidémie nového druhu koronavírusu nedostatok.

Realizačný štáb, ktorý už 15 rokov pre televíziu ABC nakrúca seriál Klinika Grace (Grey’s Anatomy), dal k dispozícii svoju zásobu lekárskych blúz a rukavíc, uviedla výkonná producentka seriálu Krista Vernoffová.

Filmári, ktorí nakrúcajú seriál V ohni (Station 19), darovali kanadskej provincii Ontario 300 ochranných masiek pre hasičov, keď sa dozvedeli, že im chýbajú.

Foto: Buena Vista Television/Grey’s Anatomy

Stovky rúšok, lekárskych blúz a ďalšieho oblečenia venovala jednej z nemocníc kanadského mesta Vancouver aj produkcia seriálu Dobrý doktor (Good Doctor), ktorú vysiela televízia ABC.

Personál nemocnice Grady Memorial Hospital v americkom meste Atlanta zasa krátko pred minutím vlastných zásob dostal zásielku ochranných pomôcok pre lekárov od produkcie seriálu Doktori (The Resident), ktorý vysiela televízia Fox.

Českej republike zomrel na koronavírus prvý človek

V Českej republike zomrel prvý človek nakazený koronavírusom. V pražskej nemocnici Na Bulovce skonal 95-ročný muž z Prahy, ktorý mal aj ďalšie zdravotné problémy.

„Je to prvý pacient, ktorý bude posudzovaný ako človek, ktorý zomrel na koronavírus. Ale je to človek, ktorý mal 95 rokov a mal celý rad ďalších chorôb. Mal iné komplikácie. V štatistikách ho tak budeme uvádzať,“ uviedol šéf krízového štábu Roman Prymula pre Českú televíziu.

Foto: TASR/AP

V Česku zaznamenali do pondelkového večera 1236 nakazených a jedno úmrtie. Šesť ľudí sa už z ochorenia Covid-19 vyliečilo.

Angela Merkelová je v karanténe

Nemecká kancelárka Angela Merkelová je v karanténe po tom, ako lekár, ktorý jej v piatok podal preventívnu vakcínu proti pneumokokovej infekcii, mal pozitívny test na koronavírus.

Foto: TASR/AP

Hovorca 65-ročnej političky Steffen Seibert uviedol, že ju o tom informovali krátko po nedeľnej tlačovej konferencii, kde hovorila o nových opatreniach súvisiacich s bojom proti šíreniu vírusu. Seibert dodal, že Merkelová podstúpi v najbližšom čase test a bude pokračovať vo svojej práci z domu.

Na Slovensku budú ďalšie opatrenia

Aktuálna situácia, týkajúca sa šírenia nového koronavírusu, a opatrenia, ktoré by mali spomaliť prenos infekcie, spôsobujúcej ochorenie COVID-19. To sú témy pre pondelkové rokovanie novej slovenskej vlády premiéra Igora Matoviča.

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Predseda vlády počas víkendu informoval, že rokovaniu kabinetu budú predchádzať krízové štáby jednotlivých rezortov a tiež ústredný krízový štáb. Na základe jeho odporúčaní má vláda prijať ďalšie opatrenia, ktoré  by mali pomôcť spomaliť šírenie infekcie.

V nedeľňajších televíznych diskusiách Matovič naznačil, že by mohlo ísť napríklad o centrálne určené časy, v ktorých budú môcť prednostne nakupovať seniori.

FOTO TASR – Jakub Kotian

Pripustil takisto aj udelenie výnimky pre prevádzky so záhradníckymi potrebami, naopak, v rámci sprísnenie reštriktívnych opatrení hovoril o možnosti zaviesť všeobecnú povinnosť nosiť ochranné rúško či alternatívu zakrytia ústa a nosa pri pohybe v exteriéri.