Výška starobného dôchodku sa vypočítava podľa stanoveného vzorca. Ako to je však s tými, ktorí poberajú invalidný dôchodok, popritom pracujú, alebo majú niekoho, kto ich opatruje?
Ako informuje portál Pravda, ak chcete poznať svoju sumu starobného dôchodku, vypočítate ju ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia a aktuálnej dôchodkovej hodnoty.
Priemerný osobný mzdový bod na určenie sumy starobného dôchodku sa zas vyráta tak, že sa spočítajú osobné mzdové body dosiahnuté v jednotlivých kalendárnych rokoch rozhodujúceho obdobia a tento súčet sa vydelí obdobím dôchodkového poistenia v rozhodujúcom období. Osobný mzdový bod za obdobie poberania invalidného dôchodku je v hodnote 0,3.
Od čoho to závisí?
V prípade, že bol niekto pri poberaní invalidného dôchodku poistený aj z dôvodu zárobkovej činnosti, osobný mzdový bod tvorí súčet osobných mzdových bodov za obdobie poberania invalidného dôchodku a osobných mzdových bodov zo zárobkovej činnosti.
Keď tejto osobe vznikne nárok na starobný dôchodok, tak sa suma starobného dôchodku nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého bola určená suma invalidného dôchodku. Obdobie dôchodkového poistenia je celé obdobie, počas ktorého bolo prispievané do systému dôchodkového poistenia.
Od 1. januára 2004 je obdobím dôchodkového poistenia aj doba poberania invalidného dôchodku priznaného a vyplácaného Sociálnou poisťovňou, a to do dovŕšenia dôchodkového veku. Aktuálna dôchodková hodnota je určená zákonom a platí v čase vzniku nároku na výplatu dôchodkovej dávky.
V prípade, že niekto poberá invalidný dôchodok a vznikne mu nárok aj na starobný dôchodok, vypláca sa ten, ktorého suma je vyššia. Ak by sa stalo, že obe tieto sumy by boli rovnaké, osoba si môže vybrať, ktorý chce poberať s tým, že nárok na druhú z dávok mu zanikne.
Nahlásiť chybu v článku