Niektorí si prilepšia! Rodičovský príspevok stúpol na 370 eur. Zmätení sú však rodičia aj úradníci

Kristína Hagarová

Foto: maxpixel

Už na jeseň roka 2019 sa mnohí rodičia potešili avizovanému zvýšeniu sumy rodičovského príspevku od januára tohto roka. S jeho príchodom však vzniklo oveľa viac prekážok, ako by ste si možno mysleli.

Ešte počas minulého roka bol rodičovský príspevok 220 eur mesačne. Pokiaľ ste na dieťa predtým poberali materské, váš rodičovský príspevok narastie až na 370 eur, v inom prípade na 270 eur. Znie to jednoducho, no napriek tomu sú zmätení aj rodičia a aj úradníci. Zdá sa však, že pre každého úradníka platia iné pravidlá. Dezinformácie šíria aj samotné weby o rodičovstve, no aj rodičia medzi sebou.

Zmätky, ktoré nikto nevie vyriešiť

Príspevok sa podľa zákona vzťahuje na ľudí, ktorí už predtým pracovali. Úradníci si však vysvetľujú zákon po svojom a teda vznikajú rôzne situácie, kedy žiadosť rodičom odmietnu. Zmätení sú v prípade, kedy sa matka a otec v materskej dovolenke vystriedajú, čo však nemá vôbec žiadny vplyv na to či majú na rodičovský príspevok nárok, alebo nie. Svoje frustrácie zdieľajú na sociálnych sieťach.

Foto: pixabay

Kto má teda na príspevok nárok?

Zmätky sú aj v prípade poberania príspevku na starostlivosť o dieťa. Rodičovský príspevok je v tomto prípade výhodnejší, no ak si stále nie ste celkom istí, na čo máte a na čo nemáte nárok, najjednoduchšie je obrátiť sa na stránku Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Okrem iného tam nájdete rôzne modelové situácie, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v tom, na čo máte a na čo nemáte nárok. „Od 1.1.2020 novela zákona o rodičovskom príspevku prináša dve úrovne jeho výšky a to 270 eur/mesačne a 370 eur/mesačne. Rozdiel oproti sume platnej do 31.12.2019 je skoro o 50 eur viac pri nižšej sume a pri vyššej sume, kedy rodičovi patrí suma 370 eur je zvýšenie skoro o 150 eur,“ uvádza na svojej stránke úrad.

Foto: pixabay

Je to jednoduchšie, ako to vyzerá

„Nárok na vyšší rodičovský príspevok v sume 370 eur / mesačne bude mať rodič, ktorý je žiadateľom alebo poberateľom rodičovského príspevku pri starostlivosti o dieťa o ktoré mal aj nárok na materské. Rodičovský príspevok sa zvýši od 1.1.2020 zo sumy 220,70 eur na sumu 270 eur tým poberateľom rodičovského príspevku, ktorým pri starostlivosti o dieťa uvedené v žiadosti o rodičovský príspevok nevznikol nárok na materské. Za kalendárny mesiac január 2020 je prvý raz realizovaná výplata v mesiaci február vo vyšších sumách, teda vo výške 270 eur alebo vo výške 370 eur.“

0
Komentovať