Nová vláda chce výrazne zvýšiť minimálnu mzdu. Už čoskoro by tak narástla o desiatky eur

SITA

Foto: unsplash/ TASR Pavol Zachar

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) sa v programovom vyhlásení vlády zaväzuje k tomu, aby hrubá minimálna mzda na Slovensku predstavovala aspoň 60 percent z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Toto pravidlo pritom malo na Slovensku platiť už od roku 2021.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vláda Igora Matoviča (Slovensko) však toto ustanovenie v zákone o minimálnej mzde v októbri 2020 nahradila najmenej 57-percentným podielom najnižších hrubých zárobkov na priemernej mzde.

Hrubá minimálna mzda sa od začiatku budúceho roka na Slovensku po dohode odborárov so zamestnávateľmi zvýši zo 700 eur na 750 eur. Podľa platného zákonného automatu pritom musela suma minimálnej mzdy na budúci rok dosiahnuť najmenej 744 eur, teda 57 percent z priemernej mzdy na Slovensku za minulý rok.

Akú výšku by dosiahla minimálna mzda?

Ak by sa pritom pri výške minimálnej mzdy na budúci rok uplatnil zámer vlády Roberta Fica, aby tvorila aspoň 60 percent z priemernej mzdy spred dvoch rokov, dosiahla by 783 eur.

Vďaka nárastu hrubej minimálnej mesačnej mzdy o 50 eur od začiatku budúceho roka stúpne čistý minimálny zárobok o 46,50 eura. Čistá minimálna mzda sa totiž zvýši zo súčasných 569 eur na 615,50 eura.

Peniaze idú aj na odvody

Najnovšie články