Odborníci majú jednoznačnú odpoveď: Toto je dôvod, prečo je tento rok všade veľa peľu

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Mnohí Slováci na svojich autách či oknách pozorujú v posledných týždňoch až extrémne veľké množstvo peľu. Odborníci teraz majú odpoveď na to, prečo je to tak.

Ako uvádza portál Imeteo, peľ dáva zabrať hlavne alergikom, drží sa na autách aj oknách. Podľa portálu za to môže počasie, aj špecifické druhy rastlín. Tohtoročná jar je veľmi suchá, peľ teda zrážky nemajú ako zmyť a on sa vo vzduchu stále víru. Vďaka teplému počasiu začali kvitnú skôr jelše a liesky, dokonca vo februári. Spomalilo sa to v marci, keď prišlo ochladenie. Apríl bol daždivý, avšak máj je suchý, preto sú koncentrácie peľu vo vzduchu rekordné.

Kedy to skončí?

Apríl bol chladnejší a teplý máj prinútil viacero druhov rastlín „dohnať“ stratený čas a začalo kvitnúť takmer všetko, taktiež aj smreky. Tento rok majú smreky „semenný rok“, kedy vďaka podmienkam kvitnú a rozmnožujú sa oveľa viac. Takýto čas nastáva raz za 7 až 12 rokov. Našťastie, peľ smreka nie je pre alergikov silným alergénom. Aby bolo peľu menej, musíte počkať na výraznejší dážď. Ten potom vnikne do pôdy a alergikom bude ľahšie.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Komentovať