Pamätáte si ešte ihriská nášho detstva, kedy sme sa tešili aj z novej hojdačky vyrobenej zo starej pneumatiky Škody 120? Aj keď vybavenie nebolo bohvie aké, panoval tam akýsi ihriskový režim. Detské ihriská, na ktorých sme trávili viac času ako kdekoľvek inde, otvárali na jar a zatvárali koncom jesene.
Keď človek prišiel na ihrisko bolo hneď vidieť, kde je priestor na hranie a kde je upravený trávnik či kvetinový záhon. Ako deti postupom času vyrástli z hier na pieskoviskách, zábava sa prirodzene presunula na ulicu pred dom. Tam sme skákali gumu, hrali guľôčky. Chlapci si zase strkali ústrižky z kelímkov Termixu do kolies bicykla, aby vydával zvuky ako tá najlepšia babeta.
Hranie loptových hier na improvizovaných ihriskách postupne zaniklo a deti sa z ulíc stiahli. Postupne sa začali budovať detské parky, z ktorých sa stali multifunkčné komplexy. Pre dnešné deti už ulica nie je priestorom na hranie, pretože je vyhradená autám. Deti preto potrebujú nové ihriská viac ako kedykoľvek predtým.
Už to nefunguje tak, že našich potomkov vypustíme pred dom s vedomím, že sa im nič nestane. Rodičia musia byť dnes naozaj ostražití. Všimli ste si, že prakticky zanikla, kedysi taká obľúbená, jarná hra o guľôčky? Veď, kde by sa asi tak dala hrať? Čím máme menej ihrísk, tým viac naše deti lenivejú. V minulosti boli problémové deti „vychované ulicou“, v súčasnosti sú problémové deti, ktoré „vychoval televízor a počítač“.
Ihrisko dnes nie je módna záležitosť, ani prechodný rozmar či komfort, ktorý deťom poskytuje bohatnúca spoločnosť. Ihriská sú verejnou investíciou do rozvoja obcí a miest.
Spoločnosťou, ktorá sa aktívne zapája do budovania krajších ihrísk pre naše deti je napríklad Lidl. S ich projektom Žihadielko v roku 2016 postavili 10 ihrísk v celkovej hodnote 870 000 eur. Žihadielko vyvolalo pozitívny ošiaľ a dokázalo zjednotiť celé mestá. Opäť je tu možnosť prispieť svojim hlasom, a tak získať pekné a bezpečné ihriská do tvojho mesta, zahlasuj TU a zabezpeč skvelé ihrisko aj pre svoje deti.
Nahlásiť chybu v článku