Kritizovanie, zvýšený hlas a hnev. Páry, ktoré sa hádajú častejšie sú tie najsilnejšie, tvrdia vedci

Gabriela Kinčoková

Donedávna sa tvrdilo, že hádky vážne narúšajú harmóniu vo vzťahu. Dnes je však všetko inak. Podľa nedávnych štúdií je jasné, že hádka aspoň raz za týždeň dokáže utužiť vzťah. Podľa štúdie sa zistilo, že páry, ktoré sa často hádajú väčšinou nakoniec zostanú aj tak spolu. Toto je 9 znakov prečo je to tak.

Kritika je znakom vyspelých vzťahov

Foto: unsplash

Neustále vyhýbanie sa problému vôbec nie je znakom dospelého vzťahu. Na tomto princípe dlhodobý vzťah nevybudujete. Ak však počas hádky dokážete jasne vyjadriť všetky svoje myšlienky a pocity, potom ste na ceste k úspešnému vzťahu. Dospelí ľudia, ktorým záleží na budovaní plnohodnotného vzťahu svoje problémy riešia pomocou kompromisov. Počas hádky používajú kompromisy, ktoré zlepšujú kvalitu vzťahu.

Idete ďalej, aj keď sa trápite

Foto: unsplash

Nie je jednoduché znášať zlé partnerove návyky či zlé správanie. Ale skutočnosť, že to naozaj chcete zvládnúť, aj pokiaľ sa trápite hovorí o tom, že svojho partnera naozaj milujete. Ak sa vo svojom vzťahu snažíte prehliadnuť veci, ktoré vám vadia, je to znakom, že vzťah so svojím partnerom myslíte vážne a naozaj ho milujete.

Smiech uľahčuje komunikáciu

Foto: unsplash

Dôvera vo vzťahu nemôže byť tvorená tichom. Naopak, musíte sa naučiť porozumieť druhej osobe, prevziať zodpovednosť nad svojimi činmi a tiež občas aj tie smutné a ťažké chvíle obrátiť na srandu. Hádky pomáhajú partnerom zblížiť sa, budovať dôveru a komunikovať. Naučia však hlavne partnerov medzi sebou produktívnejšie komunikovať.

Hádka – znak zdravých vzťahov

Foto: unsplash

Psychológovia uviedli 7 hlavných znakov zdravého vzťahu a jedným z nich je aj hádanie sa. Hádky s partnerom pomáhajú preveriť ich pocity a hodnoty. Je dôležité nahlas diskutovať o problémoch. Argumenty v takýchto rozhovoroch by však nemali byť agresívne. Komunikovať sa snažte bez zvýšeného hlasu.

Malé konflikty robia vzťah silnejším

Foto: unsplash

Pokiaľ máte s partnerom menšiu hádku, nezáleží na tom kto vyhrá. Dôležité pri hádke je si z nej vziať čo najviac. Naučíte sa z nej veľa o sebe a hlavne o svojom partnerovi. Malé konflikty nám pomáhajú spoznať našu povahu a partnerovi ukazujú, ako komunikovať. Ak sa spolu naučíte prekonať všetko zlé, naučíte sa robiť kompromisy.

Zbavte sa negatívnych emócií

Foto: unsplash

Byť vo vzťahu nie je jednoduché a mnohokrát ak chcete žiť v „mieri“ musíte sa mnohých vecí vzdať a práve preto ste neskôr nešťastný či nahnevaný. Stratégia „potešiť, byť ticho a vydržať“ je cestou k nezdravým vzťahom. Najúčinnejšou stratégiou je teda povedať vášmu partnerovi na rovinu čo sa vám vo vzťahu nepáči a čo nie ste schopný kvôli láske obetovať.

Hádky sú dôkazom toho, že chcete vzťah udržať

Foto: unsplash

Podľa štúdie najväčšou chybou, ktorú ľudia vo vzťahu robia je, že sa vyhýbajú konfliktom a odkladajú problémy. V tomto prípade sa všetko zlé  a negatívne nahromadí, až nakoniec vypukne veľká hádka, ktorú vzťah nemusí ustáť. Ak si myslíte, že hádka by mohla vzťah len zhoršiť, nie je to pravda. Jednoduchšie je o probléme komunikovať a vyriešiť ho. Práve preto páry, ktoré sa často hádajú bývajú spolu dlhšie. Dokážu totiž problém vyriešiť skôr ako stihne narásť.

Hádky sú dôkazom toho, že vo vzťahu je vášeň

Foto: unsplash

Niektoré páry sa hádajú najmä kvôli tomu, že je v nich obrovská vášeň. Podvedome chápu, že konflikt pre nich nie je len spôsob ako vymaniť emócie , ale aj priniesť do vzťahu viac vášne. Ak chcete mať pevný vzťah zvyknite si na to, že občas treba vymaniť emócie a priniesť do vzťahu trochu vášne.

Hádky zachránia vzťah od nudy

Foto: unsplash

Nemusíte byť spolu krátko nato, aby sa vaše názory na veci líšili. Avšak vôbec to nie je zlé – malé konflikty môžu zapáliť vo vzťahu znovu iskru. Láska a vzťah by boli veľmi nudné, keby sa ľudia vôbec nehádali. Ak sa vyskytne nejaký konflikt, premýšľajte o tom ako ho spraviť pre vzťah užitočným.

Ako zmeniť konflikt na produktívnu diskusiu:

  • Rešpektujte sa navzájom. Každý človek má svoje citlivé a slabé miesta, ktoré by ste počas hádky nemali vyťahovať. Mohli by aj malú hádku spraviť oveľa väčšou.
  • Ospravedlňte sa. Pokiaľ viete, že ste spravili chybu, ospravedlňte sa svojmu partnerovi. Nebude to znakom slabosti, ale ukáže to o vás, že vám na vašom vzťahu záleží.
  • Držte sa témy hádky. Mnoho ľudí má tendenciu sa počas hádky vracať späť k starým hádkam a chybám. Je to však najväčšia chyba, ktorú môžete spraviť venujte sa jednej a aktuálnej téme.
  • Neťahajte do konfliktu iných ľudí. Počas hádky neťahajte do toho iných ľudí či už ide o rodinu alebo priateľov. Partner sa tak môže cítiť zahnaný do kúta a uzavrieť sa do seba. Snažte sa problém vyriešiť medzi štyrmi očami.
adme.ru

Najnovšie články