Od začiatku pandémie sa šíria konšpiračné teórie o koronavíruse. Kým najprv ľudia spochybňovali samotný vírus, teraz sú to dezinformácie o vakcíne.
Nové štúdie však upozorňujú na niektoré z nebezpečenstiev konšpiračných teórií, ktoré súvisia s koronavírusom. Ako uvádza portál ScienceAlert, ukazuje sa, že ľudia, ktorí im veria, sú v oveľa väčšom riziku, že sa nakazia koronavírusom, než ostatní. Podľa štúdie ľudia menia svoje správanie podľa toho, čomu veria. Spôsob, akým ľudia myslia, ovplyvňuje ich správanie, a to rôznymi spôsobmi.
Konšpiračné teórie a nákaza
Konšpiračné teórie spojené s koronavírusom sú spojené s postojmi, ktoré by mohli ohroziť verejné zdravie. Súvisí s tým napríklad menšia podpora dodržiavania opatrení, ako je napríklad dodržiavanie rozostupov, nosenie rúška či ochota sa dať zaočkovať. Vedci vykonali prieskum na 5 745 účastníkoch, pričom im bola poskytnutá reprezentatívna vzorka. Občanom položili niekoľko otázok, ktoré súviseli s konšpiráciami a o niekoľko mesiacov neskôr sa ich zase opýtali, či boli pozitívne testovaní na koronavírus.
Štúdia má medzery
Výsledky ukázali, že ľudia, ktorí veria konšpiračným teóriám majú väčšiu pravdepodobnosť pozitívneho testu na koronavírus v porovnaní s tými, ktorí im neveria. Podľa hypotéz je to hlavne preto, že sú vystavení vyššiemu riziku infekcie, a to práve kvôli nedodržiavaniu opatrení. Závery, ktoré však môžu z tejto štúdie vyvodiť, sú však obmedzené. Napriek tomu, že ide o rozsiahly prieskum, ide skôr o momentku v čase a iba o ľudí žijúcich v Holandsku. Zároveň je v tejto krajine ľudí, ktorí veria konšpiráciám, pomerne málo.
Nahlásiť chybu v článku