10 jednoduchých trikov, ako rozoznať zdravé ovocie od toho, ktorému pomohla narásť chémia

Monizz

Sú ich plné pulty, všetky chutia rovnako a ako laici ich len ťažko rozoznáme. Reč je o ovocí a zelenine, ktoré sú nadopované pesticídmi, dusičnanmi a mnohými ďalšími látkami, ktoré pre ľudský organizmus vôbec nie sú prirodzene, tobôž nie zdravé.

pexels.com

Naozaj kvalitné ovocie a zeleninu je dnes priam nemožné nájsť. A predsa sa to dá. Niektoré obchodné reťazce sa zaviazali, že budú predávať vo väčšom množstve nielen domáce produkty, ale aj tie chemicky neošetrené. Nevydržia tak dlho, ako sme zvyknutí, no určite budú pre nás oveľa väčším prínosom. Dnes si povieme, ako ľahko a rýchlo sa dá rozoznať, ktoré produkty sú čerstvé a bez chemických prísad, a ktoré sú, naopak, chémiou doslova nadopované. Toto sú najbežnejšie ukazovatele.

Mrkva

Prirodzená mrkva je tenká, neraz asymetrická a jej farba nebije do očí. Chemicky ošetrené alebo na chémii odrastené mrkvy sú spravidla veľké, sýto oranžové a často majú až príliš symetrický tvar. Niekedy sa môže stať, že z takejto mrkvy vyrastajú ďalšie dve-tri malé mrkvičky. Tvar a veľkosť mrkvy vám prezradí najviac – vyberajte teda pomerne prirodzene tvarované mrkvy primeranej veľkosti.

pexels.com

Zemiaky

Zemiaky sú voči vonkajším chemikáliám asi najzraniteľnejšie, pretože ich veľmi  rýchlo absorbujú do seba a my to všetko potom nevedomky zjeme. Vyberajte stredne veľké zemiaky, pokojne aj s čiernymi bodkami alebo nedostatkami. Vyhnite sa veľmi hladkým a prehnane veľkým zemiakom. Tie boli zaručene ošetrené chemikáliami.

pexels.com

Paradajky

Paradajky je zvonku trochu náročnejšie identifikovať. Tie chemicky upravené majú spravidla šupku a povrch akoby z plastu, navyše aj farba je neprirodzene bledšia. Sú príliš napnuté a už na pohľad nevyzerajú ako paradajka odtrhnutá v záhrade. Keď ich rozrežete, majú príliš svetlú dužinu, alebo je v nej príliš veľa bielych či žltých žiliek. Vyberajte preto paradajky sýtej farby s tenkou šupkou, ktorú po dotyku rúk cítite ako elastickú, nie ako umelo pevnú.

pexels.com

Uhorky

Pri uhorkách je to jasné. Ak si ich kupujete mimo sezóny, počas ktorej rastú, určite budú ošetrené prinajmenšom parafínom. Po rozkrojení takéto uhorky majú málo alebo takmer žiadne zrniečka. Pri kúpe čerstvej a čo najzdravšej uhorky venujte pozornosť hrúbke a pevnosti šupky a takisto farbe. Konce uhorky nesmú byť mäkké.

pexels.com

Kapusta

Pri kapuste je riešenie jednoduché – stačí sa pozrieť na jej listy. Ak sú jednotné, tenké a bez škvŕn, môžete kapustu vziať. Ak zbadáte čo len najmenšiu škvrnku, rozhodne kapustu odložte.

pexels.com

Jablká

Pri jablkách je takisto pomerne jednoduché odhaliť pravdu. Ak sú príliš dokonalé, neberte ich. Ak je na nich sem-tam nejaký nedostatok, sú strednej veľkosti a primerane sýtych farieb, budú pravdepodobne domáce. Paradoxne, pri ošetrených jablkách si všímajte aj to, či sú buchnuté. Pretože na takýchto jablkách vidno stopu po každom náraze.

pexels.com

Tekvica

Tmavé škvrny, vláknité prúžky a nerovný povrch. Takéto tekvice sú chemicky ošetrené a rozhodne ich netreba brať. Domáca tekvica je hladká a čistá bez nepekných a na pohľad zlých drobností na šupke.

pexels.com

Jahody

Pri jahodách sa riaďte presne tým, čím sa pri tekvici riadiť nemáte. Čím dokonalejšia je jahoda, tým horšie. Jahody bez chémie sú menšieho vzrastu, nemajú ideálny vzhľad, môžu byť teda asymetrické. Nemajú pri lístkoch nedozretú farbu a takisto nemajú svetložlté zrniečka. Normálna jahoda má výraznú, skôr tmavú farbu, zrniečka pomerne splývajúce s plodom a je celá červená. Ak navyše jahody nevoňajú ako jahody, nechajte ich v regáloch.

pexels.com

Vodový melón

Mimo letnej sezóny sa vodové a prakticky ani žiadne iné melóny neoplatí kupovať. Po rozkrojení by dobrý domáci melón nemal mať biele žilky ani jasnočervenú farbu.

pexels.com

Čerešne

Zdravé domáce čerešne sú spravidla lesklé a jednofarebné. Ošetrené čerešne sú väčšinou matné a majú svetlé škvrnky.

pexels.com

Pozri aj: Čo o vás prezrádza účes? Toto je 9 populárnych strihov, ktoré o vašej osobnosti vedia povedať naozaj veľa

zdroj: babskeveci.sk (M)

Najnovšie články