V sobotu, 11. januára, sa v Slovenskom národnom divadle uskutočnil jubilejný dvadsiaty ročník Plesu v opere. Množstvo ľudí sa zaoberalo róbami dám, ktoré boli na túto prestížnu udalosť pozvané. Mnohých však zaujala jedna vec, ktorá sa stala na Slovensku po prvý raz.
Problematika homosexuálov na Slovensku je ešte stále veľké tabu, a to napriek tomu, že žijeme v 21. storočí. Slovensko je veľmi konzervatívna krajina, ktorá ku vzťahu párov rovnakého pohlavia zastáva skôr rezervovaný názor a v tom lepšom prípade sa tvári, že niečo také nevidí. V tom horšom prípade sa homosexuáli označujú za chorých, zvrátených či dokonca nebezpečných, a to len kvôli svojej orientácii. Existuje však aj množstvo ľudí, ktorí sa snažia robiť v tomto smere osvetu a ukázať ostatným, že homosexualita určite niečo, čoho by sme sa mali báť a že určite neohrozuje podstatu „tradičnej“ rodiny na Slovensku.
Na to, aby však ľudia mali otvorenejšie mysle je potrebné, aby sami chceli vidieť veci inak. A práve tu nastáva problém. Nevedomosť ľudí ubližuje množstvu ďalším. Napriek tomu, že boli pripravení na vlnu nenávisti sa 49-ročný slovenský režisér, herec a producent Peter Bebjak prišiel na Ples v opere so svojím priateľom, maliarom Andrejom Dúbravským.
Režisér Peter Bebjak vytvoril aj filmy Trhlina alebo Čiara a spolupracoval na filme Učiteľka. Facebooková stránka Mladí proti fašizmu zverejnila príspevok, ktorého názov je Cesta Slovenska k tolerancii inakosti. V príspevku sa taktiež vyjadruje aj Peter Bebjak. „Za posledný rok sa zo slova homosexuál stala nadávka, urážka – podobná ako liberál. Možno sa ťa to ani nedotklo- mňa áno – som gay a žijem tu. To, že sme tam išli bol premyslený krok – a brali sme presne do úvahy, že nám budu chodiť správy typu ”vy*ebane buzny – zdochnite”. Bola to demonštrácia toho, že sme tu a nehanbíme sa – a odpusť – išli sme do toho práve preto, aby sa o tom vedelo – a ľudia sa to dozvedia práve z bulváru.“
Je úžasné, keď práve verejne známy človek urobí takýto krok a ukáže ďalším, ktorí sa možno pre svoju homosexualitu trápia, že sa nemusia hanbiť. Práve osveta medzi ľuďmi je to, čo táto téma určite veľmi potrebuje.
Nahlásiť chybu v článku